1 / 0

HMP U18 i U20: Pia Skrzyszowska bije rekord Polski na 60 m!

Na początek drugiego dnia lekkoatletycznych zmagań podczas krajowego czempionatu w Toruniu Pia Skrzyszowska (OKS Skra Warszawa) poprawiła własny rekord Polski U18 w biegu na 60 metrów osiągając rezultat 7.40*.

Ten sezon halowy w kategorii kadetek zdecydowanie należy do podopiecznej Przemysława Radkiewicza. Młoda warszawianka już trzykrotnie w ostatnich tygodniach wpisywała się na listę rekordzistek kraju U18. Kolejny raz sztuki tej dokonała w sobotni poranek w Arenie Toruń. Na szybkiej bieżni tego nowoczesnego obiektu już w eliminacjach odniosła zdecydowane zwycięstwo z czasem 7.50. W finale było jeszcze lepiej i mistrzyni kraju udało się urwać kolejne 0.03 sekundy z jej rekordowego wyniku (7.43 pobiegła w Toruniu 20 stycznia). Czas 7.40 jest lepszy już o 0.06 sekundy od wyniku Ewy Swobody, który Pia w tym roku poprawiła. Za plecami rekordzistki finiszowały Julia Polak (7.65) oraz Martyna Konderak (7.75).

Nerwowo było, podobnie jak i u kobiet, w biegach eliminacyjnych mężczyzn. Starterzy co chwilę byli zmuszani do sygnalizowania falstartu. Taka sama sytuacja była w finale panów z kategorii U18. Ostatecznie o medale rywalizowała szósta sprinterów. Z tego grona najlepszy okazał się Oliwer Wdowik, który już w eliminacjach wyśrubował „życiówkę”. W finale sprinter rzeszowskiej Resovii złoto okrasił kolejnym rekordem życiowym, osiągnął w Toruniu czas 6.95. Srebro zdobył Jakub Lempach (7.00), brąz Szymon Szachniewicz (7.04).

Wszystkie medalistki biegu na 1000 metrów U18 poprawiły rekordy życiowy. Najlepsza w tej konkurencji okazała się ubiegłoroczna wicemistrzyni z Toruniu, czyli Oliwia Sarnecka, która wygrała z wynikiem 2:54.06. Drugie miejsce i srebrny medal dla Natalii Łachowskiej (2:54.29), a brąz zdobyła Weronika Lewna(2:54.56).

Najdłuższym dystansem rozgrywanym w sobotnie przedpołudnie był bieg na 2000 metrów U18. Złoty medal w tej konkurencji zdobył Marcin Kowalski (5:40.21), który wyprzedził Dawida Mysiuka (5:40.83) oraz Kacpra Gosa (5:42.61).

Bardzo emocjonujący przebieg miał konkurs skoku w dal. W ostatniej próbie złoty medal zapewnił sobie Maciej Sokołowski, którzy w szóstej kolejce uzyskał aż 6.72. Drugi i trzeci zawodnik – Wojciech Tomczyk i Dawid Węclewski – skoczyli po 6.61, ale ten pierwszy miał lepszą drugą próbę (legitymował się wynikiem 6.59).

Weronika Kaźmierczak z wynikiem 1.74 została halową mistrzynią Polski w skoku wzwyż juniorek młodszych. Podobnie jak podczas wczorajszego konkursu mężczyzn U18 druga i trzecia zawodniczka skoczyły tyle samo – 1.71 – i o medalach decydowała ilość zrzutek. Mniej ich zanotowała Wiktoria Miąso i pokonała Roksanę Poll.

W skoku o tyczce faworytem zmagań był Adrian Kupczak, który w tym sezonie skakał już 4.65. Robiący bardzo duże postępy zawodnik z Mazańcowic, który ubiegły sezon zakończył tytułem mistrza Polski do lat 16, w Toruniu złoto zdobył z wynikiem 4.40. Halowy rekord życiowy z poziomu 4.05 do wyniku 4.35 doprowadził podczas dzisiejszych zmagań srebrny medalista Dominik Senk. Brąz wywalczył Maciej Krzempek – 4.10.

Po godzinie 15:00 w Toruniu początek kolejnej sesji mistrzostw Polski, o medale walczyć będą zawodniczki i zawodnicy z kategorii U20.

Wyniki II dnia: Toruń