1 / 0

HMP U18 i U20: rekordy Polski U18 na 300 i 600 metrów

W ostatniej porannej sesji PZLA Halowych Mistrzostw Polski U18 i U20 w Arenie Toruń padły trzy rekordy kraju. Zuzanna Bronowska (Durasan Płońsk) poprawiła ponad 10-letni rekord Polski juniorek młodszych (U18) w biegu na 600 metrów, na tym samym dystansie najlepszy wynik wyśrubował Jakub Augustyniak. Własny rekord kraju – w biegu na 300 metrów – wyrównała Kinga Gacka*.

Niespełna 17-letnia Zuzanna Bronowska, mistrzyni EYOF z ubiegłego roku, już przed mistrzostwami stawiana była w gronie tych zawodniczek, które podczas toruńskiego czempionatu mogą wpisać się na listę rekordzistów. Biegaczka Duranasu Płońsk tych nadziei nie zawiodła i triufmoawała w Arenie Toruń w biegu na 600 metrów kadetek z czasem 1:31.51. Młoda lekkoatletka poprawiła o ponad pół sekundy dotychczasowy rekord kraju, który wynosił 1:32.20 i został ustanowiony w 2007 roku przez Ewę Jacniak. Na uwagę zasługuje także bardzo dobry rezultat drugiej na mecie Alicji Stój – 1:32.65 – która w trakcie rywalizacji biegła blisko Bronowskiej, stopniowo budując przewagę nad pozostałymi zawodniczkami.  Brązowy medal zdobyła Oliwia Sowa – 1:33.73.

Żywiołowy doping poniósł Jakuba Augustyniaka do poprawienia jego własnego rekordu Polski U18 w biegu na 600 metrów. Zawodnik na mecie uzyskał wynik 1:20.31, gdy jego dotychczasowy rekord kształtował się na poziomie 1:20.45. Dla biegacza Olimpii Grudziądz dzisiejszy wynik to już trzecie rekordowe osiągnięcie w tym sezonie – wcześniej ustanawiał najlepsze rezultaty w historii w biegach na 800 i 1000 metrów. Drugi w Toruniu był Jakub Szkudlarek (1:21.34), a trzeci Kamil Swalski (1:23.19).

Jakub Augustyniak ustanowił w Toruniu rekord Polski U18 w biegu na 600 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Gdy Kinga Gacka wbiegła, z bezpieczną przewagą nad rywalkami, na metę biegu na 300 metrów zegary w Arenie Toruń wyświetliły czas 38.82 i można było usłyszeć głosy zawodu, że bydgoszczance nie udało się wyśrubować jej własnego rekordu kraju U18. Na szczęście po chwili rezultat skorygowano i okazało się, że biegaczka BKSu osiągnęła wynik 38.80 – równy jej rezultatowi z 4 lutego ze spalskiej hali, gdzie pobiła rekord kraju Anny Kiełbasińskiej. Drugie miejsce zajęła Paulina Kosikowska (39.40), a trzecie Julia Gadomska (39.84).

Niebywale wyrównany był finał biegu kobiet U18 na dystansie 60 metrów przez płotki. O medalach decydowały tysięczne części sekundy! Trzem pierwszym na mecie zawodniczkom zmierzono czas 8.70. Ostatecznie złoto zdobyła trenowana przez Tadeusza Cucha Małgorzata Jóźwicka (dokładny wynik to 8.691), srebro Marika Majewska (8.694), a brąz Monika Romaszko (8.698).

Jakub Czak zwyciężył w finałowym biegu na 60 metrów przez płotki uzyskując czas 7.87. Za plecami zwycięzcy równo na metę wpadli Bartosz Chwiałek i Natan Frąckowiak. Tak płotkarzowi z Warszawy jak i ze Szczecinka zmierzono czas 7.99, a po szczegółowej analizie obu zawodnikom przyznano srebrne medale.

Na ostatnich metra rywalizacji na jedno okrążenie Olga Rzeszewska odebrała prowadzenie Martynie Zięburze i została halową mistrzynią Polski U18. W biegu na 200 metrów uzyskała czas 25.07. Wicemistrzyni kraju zakończyła rywalizację z wynikiem 25.18. Brąz zdobyła Aleksandra Wruszak – 25.69.

Najlepszym kadetem w biegu na 200 metrów został w Arenie Toruń Dawid Pokora, który triumfował z czasem 22.17. Srebro zdobył Filip Chrosta (22.27), a brąz Bartosz Taradaj (22.61).

Do ostatnich centymetrów rywalizacji finałowej na 300 metrów trwała walka o złoto. Na metę niemal jednocześnie wpadli Patryk Grzegorzewicz i Jakub Pająk. Mistrzem został ten pierwszy, ale jego czas – 34.77 – był zaledwie o 0.01 sekundy lepszy od rezultatu srebrnego medalisty. Trzecie miejsce zajął Dawid Borowik – 35.09.

W biegu na 1000 metrów kadetów złoto zdobył Adam Masaczyński (2:30.57), który minimalnie pokonał na mecie Filipa Ostrowskiego (2:30.59). Brąz dla Piotra Kozłowskiego – 2:31.68.

Pewne zwycięstwo w biegu na 2000 metrów odniosła Olimpia Breza, triumfująca z czasem 6:26.26. Do ostatnich metrów walczyły Agnieszka Lubowska (6:33.05) i Weronika Engelmann (6:33.34), które zdobyły srebro i brąz.

Klubowa koleżanka Pii Skrzyszewskiej, czyli Katarzyna Jóźwiaczuk wygrała konkurs skoku w dal juniorek młodszych. Zawodniczka Skry Warszawa w najlepszej próbie osiągnęła 5.60 o 7 centymetrów pokonała Vanessę Barańską. Brąz zdobyła w Arenie Toruń Sara Kordek – 5.41.

Chociaż początek konkursu trójskoku nie był zbyt udany dla Kacpra Krawczyka to zawodnik łódzkiego AZS-u zmobilizował się i w drugiej części zmagań trzykrotnie przekroczył granicę 14 metrów. Lekkoatleta złoty medal zdobył z rezultatem 14.62. Drugie miejsce zajął Filip Cetlicer, któremu w szóstej kolejce udało się uzyskać odległość 14.21. Brązowy medal wywalczył Kamil Wąż – 13.75.

Konkurs kulomiotek U18 zdominowała Natalia Klocek. Miotaczka Halszki Szamotuły we wszystkich mierzonych próbach uzyskiwała wyniki zdecydowanie lepsze od rywalek, a swój sukces przypieczętowała próbą na 16.41. Drugie miejsce zajęła reprezentująca od tego sezonu stołeczny AZS-AWF Nina Staruch (14.28). Brązowy medal zdobyła, zajmująca do piątej kolejki drugie miejsce, Wiktoria Łuczak – 14.05.

W gronie juniorów młodszych rywalizację kulomiotów zdominowali Piotr Goździewicz oraz Wojciech Marok. Dalej pchał ten pierwszy – liderujący światowym tabelom U18 Kaliszanin wygrał z wynikiem 18.80. Wicemistrz Polski w najlepszej próbie posłał 5-kilogramową kulę na odległość 18.28. Na trzecim miejscu konkurs zakończył Jakub Giedrewicz – 16.92.

Wyniki III dnia zawodów: Toruń