1 / 0

HMP U18 i U20: rekord Polski Martyny Kotwiły

Już w pierwszym finale niedzielnego popołudnia Arena Toruń była świadkiem kolejnego w ten weekend rekordu Polski – Martyna Kotwiła poprawiła go w biegu na 200 metrów pokonując jedno okrążenie hali w 23.87*.

To był najszybszy juniorski bieg na dystansie 200 metrów w historii polskiej lekkoatletyki. Na mecie Martyna Kotwiła jako pierwsza Polka w tej kategorii wiekowej złamała w hali barierę 24 sekund uzyskując znakomity czas 23.87. Szybciej od dotychczasowego najlepszego wyniku w historii, który wynosił 24.14 i był ustanowiony przez Kotwiłę w ostatni weekend stycznia w Spale, pobiegła także wczorajsza triumfatorka sprintu na 60 metrów, czyli Magdalena Stefanowicz. Zawodniczka z Bytomia uzyskała czas 24.10! Trzecia była Klaudia Adamek – 24.47.

- Bieżnia w Toruniu jest naprawdę super. Świetnie się tutaj biega, ale takiego wyniku nie spodziewałam się. – komentowała swój start Kotwiła.

Martyna Kotwiła jest pierwszą polską juniorką, która przebiegła w hali 200 metrów w czasie poniżej 24 sekund (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Mistrzem Polski na 200 metrów został halowy rekordzista Europy U20 na tym dystansie, czyli zawodnik Gwardii Szczytno Dominik Smosarski. Złoty medalista odniósł z Toruniu pewne zwycięstwo osiągając czas 21.25. Drugie miejsce zajął Szymon Kreft (21.82), trzeci był Adam Jakubowski (22.08).

Karolina Łozowska po zejściu na pierwszy tor objęła prowadzenie w biegu na 400 metrów i już do mety nie dała się pokonać Natalii Wosztyl. Zawodniczka z Białegostoku uzyskała czas 55.19, wicemistrzyni kraju 55.48. Podium uzupełniła Susane Lachele – 56.19.

W gronie mężczyzn najszybciej dwa okrążenia toruńskiej hali pokonał faworyt, czyli Antoni Walicki. Zawodnik z Gorzowa Wielkopolskiego uzyskał czas 48.19 i odniósł przekonywujące zwycięstwo. Srebrny medal wywalczył Adam Mroczek (48.73), brąz Mirosław Kos (48.79).

W biegu na 800 metrów złoty medal wywalczyła Milena Korbut, która finiszowała z czasem 2:16.73. Drugie miejsce zajęła Marharyta Kachanava (2:17.28), a trzecia była Maria Hofman (2:18.32).

Mistrzem Polski U20 uzyskując w biegu na 800 metrów został Krzysztof Turski (1:54.59), którego bezskutecznie na ostatnich metrach próbował wyprzedzić jeszcze Patryk Kocak (1:55.69). Brąz dla Piotra Różyckiego, 1:55.82.

Po dyskwalifikacji zwyciężczyni biegu na 3000 metrów U20 początkowo złoto miano przyznać Julii Dias, która na mecie uzyskała czas 10.00.63 i była druga. Po proteście złożonym przez przedstawicieli Płomienia Sosnowiec ostatecznie kolegium sędziowskie cofnęło decyzję i mistrzynią Polski, z czasem 10:00.02, została Milena Pyka. Brązowy medal zdobyła ostatecznie Diana Karpiuk (10:01.44).

Na najdłuższym dystansie wśród panów triumfował Bartosz Jarczok (8:21.32), który wyprzedził Tomasza Kurowskiego (8:22.03) oraz Dariusza Nowakowskiego (8:27.37).

Świetnie pobiegła w finale 60 metrów przez płotki Klaudia Wojtunik. Rzeszowianka zdecydowanie pokonała rywalki i triumfowała z czasem 8.40. Za jej plecami przybiegły Adrianna Sułek (8.57), która srebro w biegu przez płotki dołożyła do zdobytego wczoraj złota w skoku w dal, oraz Zuzanna Hulisz (8.72).

Finał biegu na 60 metrów przez płotki U20 rozpoczął się od falstartu, po którym na pierwszym płotku przewrócił się jeden z faworytów Michał Sierocki. To nie wybiło go jednak z rytmu. Po powtórzonym starcie pobiegł odważnie i wygrał z czasem 7.88. Drugi był Olgierd Michniewski – 8.05. Brązowy medal zdobył Michał Wilk – 8.08.

Halową mistrzynią Polski U20 w trójskoku została Aleksandra Kwiecień (12.39), która o 5 centymetrów pokonała Nicolę Kraskę. Brąz zdobyła w Arenie Toruń Weronika Strączek – 12.10.

Z każdą próbą w finale trójskoku juniorów poprawiał się Dawid Krzemiński. Ostatecznie w piątej serii zawodnik z Radomia osiągnął rezultat 14.38 i z tym wynikiem wygrał zmagania w Arenie Toruń. Pozycję lidera atakował jeszcze Bartosz Leszczuk, ale ostatecznie musiał zadowolić się srebrem i rezultatem 14.26. Brązowy medal wywalczył Przemysław Łyskawy – 14.18.

Niespodziewanej porażki w skoku wzwyż doznała Martyna Lewandowska. Ubiegłoroczna medalistka mistrzostw świata U18 skakała w Toruniu bardzo dobrze, ale po zrzutce na 1.76 zaryzykowała i przeniosła dwie próby na 1.79. Jak się okazało to nie był dobry ruch. Płocczanka zanotowała dwie zrzutki i z wynikiem 1.73 musiała uznać wyższość Patrycji Skoczylas, która pokonała 1.76. Brąz zdobyła Weronika Stefaniuk – 1.70.

W konkursie skoku wzwyż od 1.88 do 2.02 łeb w łeb szli Piotr Sztandur oraz Kacper Haręzga. Obaj panowie wszystkie wysokości solidarnie zaliczali w pierwszych próbach. Wyżej skakał udanie tylko Inowrocławianin, który w drugiej próbie zaliczył 2.05 oraz w pierwszej 2.08. Brązowy medal odebrał za skok na 2.02 Przemysław Rutowicz.

Milena Lipińska miała osiem udanych prób w skoku o tyczce zaliczając w pierwszych próbach wszystkie wysokości od 3.10 do 3.70. Trzy zrzutki na 3.75 nie miały już wpływu na konkurs i to właśnie tyczkarka z klubu AZS UMCS Lublin została halową mistrzynią Polski do lat 20. Srebro zdobyła Maja Szymanek, która podobnie jak zwyciężczyni skoczyła 3.70. Brąz wywalczyła Dominika Świerkot – 3.50.

14.21 – z tym wynikiem Ewa Różańska triumfowała w konkursie pchnięcia kulą. Zawodniczka, będąca faworytką rywalizacji, zdecydowanie pokonała rywalki – srebro z rezultatem 13.35 zdobyła Barbara Flisek, a brąz Magda Sieńko (13.17).

Najwszechstronniejszym juniorem toruńskich mistrzostw został Szymon Dziuba, który rok temu był trzeci. W trakcie siedmioboju poprawił m.in. rekord życiowy w skoku o tyczce i zakończył zmagania w czempionacie z najlepszym rezultatem w karierze 5017 pkt. Po dwóch triumfach w kategorii U18 pierwszy start w mistrzostwach Polski w starszej grupie wiekowej na drugim miejscu zakończył Aleksy Boroń (4991 pkt.). Brązowy medal wywalczył Kacper Świtoń – 4880 pkt.

Siedmiobój juniorów młodszych wygrał Maciej Pietras, który w dwudniowych zmaganiach zgromadził 4645 pkt. Wicemistrzem kraju do lat 18 został Rafał Żyła (4528 pkt), brąz zdobył Szymon Gajek (4127 pkt.).

W klasyfikacji medalowej PZLA Halowych Mistrzostw Polski U18 i U20 zwyciężył klub RLTL ZTE Radom, którego zawodnicy zdobyli 6 medali – 3 złote, 2 srebrne i brązowy.

Kolejne lekkoatletyczne emocje w Arenie Toruń już niebawem. 15 lutego odbędzie się tutaj Copernicus Cup (IAAF World Indoor Tour), a 17 i 18 lutego obiekt będzie gospodarzem 62. PZLA Halowych Mistrzostw Polski.