Menu
1 / 0
Aktualności /

Nie żyje Tadeusz Kępka

Nie żyje Tadeusz Kępka

Z Meksyku napłynęła do Polski bardzo smutna wiadomość – w wieku 86 lat zmarł Tadeusz Kępka, wybitny trener i jeden z twórców potęgi słynnego lekkoatletycznego Wunderteamu.

Z Meksyku napłynęła do Polski bardzo smutna wiadomość – w wieku 86 lat zmarł Tadeusz Kępka, wybitny trener i jeden z twórców potęgi słynnego lekkoatletycznego Wunderteamu.

 

Tadeusz Kępka urodził się 27 marca 1932 roku w Warszawie. Absolwent stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego. Jako trener specjalizował się w przygotowaniach biegaczy długodystansowych. Na początku lat 60-tych XX wieku współpracował m.in. ze Zdzisławem Krzyszkowiakiem. Za swojego nauczyciela uważał słynnego Jana Mulaka.

W maju 1966 razem z siódemką innych trenerów wyjechał do Meksyku. Na zaproszenie tamtejszego komitetu olimpijskiego Polacy mieli zająć się przygotowaniami zawodników z tego amerykańskiego kraju do igrzysk 1968. Po sukcesie sportowym i planowanych 30 miesiącach pracy Meksykanie poprosili o przedłużenie kontraktów dla dwóch szkoleniowców – zmarłego w 2014 roku Jerzego Hauslebera oraz właśnie Tadeusza Kępki.

Stosując znane z kraju metody Kępka doprowadził do znakomitych wyników meksykańskich biegaczy. Wśród ich osiągnięć można wymienić m.in. rekordy świata Arturo Barriosa (w biegu na 10 000 metrów), czy Dionicia Ceróna (półmaraton). Jego podopieczni zdobyli medale mistrzostw świata, liczne medale imprez kontynentalnych oraz panamerykańskich. W Meksyku był wieloletnim pracownikiem Organizacion Deportiva Panamericana.

Pracując w Meksyku wspierał także polskich lekkoatletów. Przed mistrzostwami Europy w 1978 wsparł merytorycznie naszą kadrę długodystansowców. Tadeusz Kępka współpracował w Meksyku także m.in. z Bronisławem Malinowskim, który właśnie w tym amerykańskim kraju szlifował formę przed olimpijskim startem. 

Wielokrotnie bywał w Polsce, prowadził m.in. warsztaty szkoleniowe organizowane przez PZLA.

Tadeusz Kępka był odznaczony Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – nadawanym cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową.

Polska i meksykańska lekkoatletyka poniosły niepowetowaną stratę.

Powrót do listy

Więcej