Menu
1 / 0
Aktualności /

213 posiedzenie Rady IAAF

213 posiedzenie Rady IAAF

Rada IAAF podjęła decyzję o podtrzymaniu dyskwalifikacji Rosji w zawodach lekkoatletycznych, zaostrzono przepisy związane ze zmianą reprezentowanego państwa oraz dyskutowano problem hiperandrogenizmu u lekkoatletek.

Rada IAAF podjęła decyzję o podtrzymaniu dyskwalifikacji Rosji w zawodach lekkoatletycznych, zaostrzono przepisy związane ze zmianą reprezentowanego państwa oraz dyskutowano problem hiperandrogenizmu u lekkoatletek.

Dyskwalifikacja Rosji
Kilka dni po zakończeniu zimowych igrzysk w Pjongczangu Rosyjski Komitet Olimpijski, decyzją MKOl, odzyskał wszystkie swoje prawa. Jednak Rada IAAF po zapoznaniu się z raportem zespołu IAAF Taskforce stwierdziła, że lekkoatletyczna federacja rosyjska nie spełniła wszystkich warunków do jej odwieszenia. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, na lipcowym posiedzeniu Rady mogą być rozpatrywane dalsze sankcje, jak wycofanie zgody na start rosyjskich zawodników jako neutralnych, a nawet pozbawienie RusAF członkostwa IAAF (jako rekomendacja dla Kongresu IAAF).

Zmiana reprezentowanego państwa
Rada przyjęła nowe zasady dotyczące zmiany reprezentowanego państwa, m.in.:
– trzyletni okres oczekiwania,
– weryfikacja wiarygodności wniosku,
– sprawdzenie, czy nowe państwo oferuje pełne obywatelstwo i stosowne prawa,
– transfer może nastąpić tylko raz w czasie całej kariery,
– transfer nie może dotyczyć zawodników poniżej 20 lat.

Hiperandrogenizm
W lipcu 2015 r. Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) zwrócił się do IAAF o dostarczenie dalszych dowodów, wykazujących że lekkoatletki z hiperandrogenizmem są w uprzywilejowanej pozycji ze względu na znacznie wyższy poziom testosteronu. Opierając się na danych statystycznych Rada IAAF zaakceptowała wniosek dotyczący zasad uczestnictwa zawodniczek w biegach na dystansach od 400 m do jednej mili. Pełna wersja przepisów regulująca kwestię hiperandrogenizmu zostanie przedstawiona CAS. Przewiduje się, że stosowne zmiany przepisów będą obowiązywać od 1 listopada br.
Sebastian Coe, prezydent IAAF, podkreślił, że żadna zawodniczka z hiperandrogenizmem nie jest oszustką. Jednak obowiązkiem IAAF jest zapewnienie jednakowych szans wszystkim startującym. Wysoki poziom testosteronu zarówno produkowanego naturalnie jak i wprowadzonego sztucznie do organizmu zapewnia znaczną przewagę zawodniczkom.
(warto dodać, że podczas igrzysk olimpijskich w Rio wszystkie medale w biegu kobiet na 800 m zdobyły lekkoatletki z hiperandrogenizmem)

Kalendarz imprez IAAF – nowe zasady
Po wielomiesięcznych konsultacjach ustalono nowe ramowe zasady tworzenia kalendarza imprez IAAF:
– mistrzostwa świata w biegach przełajowych – w drugim tygodniu lutego,
– halowe mistrzostwa świata – w drugim tygodniu marca,
– mistrzostwa świata w półmaratonie – w ostatni weekend marca,
– drużynowe mistrzostwa w chodzie sportowym – w kwietniu lub maju,
– światowe sztafety – w pierwszy weekend maja,
– mistrzostwa świata U20 – w lipcu,
– mistrzostwa świata – w ostatni weekend sierpnia lub w pierwszy weekend września – MŚ będą oficjalnie kończyć sezon lekkoatletyczny.

Kanadyjski prawnik Iñaki Gomez, do niedawna czynny chodziarz, został wybrany przewodniczącym Komisji Zawodniczej IAAF. Komisję Kobiecą poprowadzi pani Esther Fittko, wiceprezydent federacji niemieckiej.

jr

Powrót do listy

Więcej