Menu
1 / 0
Aktualności /

IAAF zmniejsza dozwolony poziom testosteronu u kobiet

IAAF zmniejsza dozwolony poziom testosteronu u kobiet

W dniu 26 kwietnia 2018 r. stowarzyszenie IAAF opublikowało przepisy dotyczące zasad udziału w zawodach kobiet z zaburzeniami w rozwoju płciowym, wejdą one w życie w dniu 1 listopada br.

Przepisy będą regulować zasady udziału kobiet w biegach na dystansach od 400 m do 1 mili włącznie wraz z biegami przez płotki (tzn. „w konkurencjach ograniczonych”), we wszystkich startach indywidualnych, sztafetach i wielobojach.

W przyrodzie równowaga cech kobiecych i męskich jest oczywiście utrzymywana na poziomie hormonalnym, gdzie estrogeny i androgeny występują u obu płci, lecz w innych proporcjach. Jednakże nic nie jest doskonałe i zdarzają się zaburzenia w poziomie męskiego hormonu testosteronu u kobiet. Zawodniczka, u której stwierdzono poziom naturalny testosteronu o wartości powyżej 5 nanomoli na litr krwi ma zaburzenia w rozwoju płciowym (DSD – Difference of Sexual Development). Jak wykazały badania medyczne i naukowe wysoki poziom testosteronu u kobiety może znacząco poprawić wydolność i daje przewagę zawodniczki nad rywalkami. Zatem IAAF, jak zapewnia Sebastian Coe, ma obowiązek zapewnić równe szanse startującym w konkurencjach kobiet i mężczyzn, gdzie sukces determinowany jest przez talent, poświęcenie i ciężką pracę, a zasady nie odnoszą się do przypadków dopingu.

Nowe przepisy zezwalają sportowcom na udział w zawodach kobiet, jeśli spełnią one warunki określone w przepisach. Pierwszy krok to obniżenie poziomu testosteronu w wyniku dobrowolnego poddania się sześciomiesięcznej kuracji medycznej polegającej na przyjmowaniu suplementu hormonalnego i konsekwentne utrzymywanie dozwolonego poziomu.

Zawodniczki, które nie poddadzą się leczeniu, będą mieć prawo startu w kategorii kobiet w zawodach krajowych we wszystkich konkurencjach biegowych, technicznych i wielobojach wraz z „konkurencjami ograniczonymi” oraz w zawodach międzynarodowych we wszystkich innych konkurencjach niż „konkurencje ograniczone”. Ponadto dopuszczone będą do startu w kategorii mężczyzn we wszystkich rodzajach zawodów i konkurencjach oraz do startu we wszystkich rodzajach zawodów, gdzie będzie prowadzona wspólna klasyfikacja kobiet i mężczyzn.

IAAF podkreśla, że przepisy nie mają na celu kwestionowania płci ani tożsamości płciowej zawodniczki jak również naruszania prywatności osoby, a sprawy powinny być regulowane z uwzględnieniem ich wrażliwego charakteru.

Ewa Gołębowska

Powrót do listy

Więcej