1 / 0

Szanghaj: pięć minimów na mistrzostwa Europy w Berlinie

Paulina Guba, Joanna Linkiewicz, Marcelina Witek, Marcin Lewandowski oraz Piotr Lisek wypełnili podczas sobotniego mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju minima PZLA na sierpniowe mistrzostwa Europy w Berlinie.

Drugie miejsce w konkursie tyczkarzy zajął Piotr Lisek (OSOT Szczecin), który wypełnił minimum na mistrzostwa Europy i uległ jedynie Renaud Lavillenie chociaż podobnie jak Francuz zaliczył 5.81. Słabiej spisał się niestety drugi z naszych tyczkarzy. Po trzech zrzutkach na wysokości 5.46 z konkursem musiał pożegnać się Paweł Wojciechowski (Zawisza Bydgoszcz) –  z rezultatem 5.31 został sklasyfikowany na 11. miejscu.

Już w pierwszym rzucie z minimum PZLA na Berlin rozprawiła się oszczepniczka Marcelina Witek (AML Słupsk). Słupska zawodniczka, debiutująca dziś w Diamentowej Lidze, zmagania rozpoczęła od próby na 64.49 i zrezygnowała z dalszych rzutów. Chociaż Polka nie stanęła już na rozbiegu to zajęła w konkursie znakomite drugie miejsce. Wygrała Chinka Lü Huihui – 65.88.

Po bardzo dobrym finiszu na trzecim miejscu rywalizację w biegu na 800 metrów zakończył Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz). Wynik halowego wicemistrza świata na 1500 metrów jest oczywiście lepszy od minimum na mistrzostwa Europy w Berlinie. Niespodzianką było zwycięstwo, z rekordem mityngu 1:43.91, niespełna 21-letniego Kenijczyka, mistrza Wspólnoty Narodów, Wycliffe Kinyamala.

Paulina Guba (AZS UMCS Lublin) z ustalonym na poziomie 17.00 minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa Europy uporała się, podobnie jak Witek w oszczepie, już w pierwszej kolejce. Polka pchnęła na początku zmagań 18.17, a na koniec konkursu poprawiła się jeszcze na 18.25. Przez część rywalizacji Guba plasowała się w pierwszej trójce, ale później wyprzedziły ją jeszcze rywalki i ostatecznie nasza zawodniczka zajęła piąte miejsce. Dzisiejszym wynikiem Guba wyśrubowała rekord życiowy z otwartego stadionu. W Szanghaju triumfowała Lijiao Gong, której tylko centymetra zabrakło do osiągnięcia 20 metrów.

Piąte miejsce, z czasem 55.84, zajęła w biegu na 400 metrów przez płotki Joanna Linkiewicz (AZS-AWF Wrocław). Podopieczna Marka Rożeja wypełnia tym samym nie tylko minimum na mistrzostwa Europy, ale także przesunął się na drugie miejsce w europejskich tabelach. Jako pierwsza metę minęła Amerykanka Dalilah Muhammad (dziś 53.77).

Ósma, z wynikiem 13.67, była w konkursie trójskoku Anna Jagaciak-Michalska (AZS Poznań). Zwyciężyła Caterine Ibargüen – 14.80.

Pełne wyniki: Szanghaj