1 / 0

Świetny występ Rutkowskiej w Pucharze Europy

Katarzyna Rutkowska czasem 32:31.40 zajęła piąte miejsce w 22. Pucharze Europy w Biegu na Dystansie 10.000 m rozegranym w sobotę wieczorem w Londynie.

Startująca w silniejszej serii Katarzyna Rutkowska przez znaczną część dystansu biegła w dużej grupie zawodniczek. Po szóstym kilometrze razem Brytyjką Charlotte Arter oderwała się od „peletonu”, przed którym biegły tylko Chemtai Lonah i Ancuta Bobocel. Zwyciężyła Lonah, Kenijka w barwach Izraela (od 16.03.2016) 31:33.03 przed Rumunką 31:43.12 i Arter 32:15.71.
Rutkowska, czwarta w serii A, wynikiem 32:31.40 poprawiła ubiegłoroczny rekord życiowy aż o 35.88 wypełniając wskaźnik PZLA na Mistrzostwa Europy w Berlinie (32:50.00). Minimalnie lepszy czas od Polki uzyskała zwyciężczyni serii B Rumunka Roxana Barca 32:30.97.
Znakomity finisz Charlotte Arter zapewnił Brytyjkom triumf drużynowy, o 7 s przed Rumunkami i o 58 s przed Niemkami.

Tomasz Grycko nie miał najlepszego dnia i ukończył bieg w serii A na 29 pozycji (łącznie 40.) z wynikiem 29:24.84. Po zaciętej walce na finiszu Niemiec Richard Ringer 27:36.52 pokonał Francuza Morada Amdouni 27:36.80, trzeci był Włoch Yemaneberhan Crippa 27:44.21.
Drużynowo ponownie triumfowali Hiszpanie, o 23 s przed Brytyjczykami i o 33 s przed Francuzami.

Katarzyna Rutkowska awansowała na piąte miejsce w polskich tabelach historycznych.
Zawodniczka Podlasia Białystok swoją postawą nawiązała do udanego startu Polaków w PE w 2010 r., wówczas Marcin Chabowski zajął piąte miejsce (28:31.12), Arkadiusz Gardzielewski – 10. (28:44.19) a Karolina Nadolska – 8 (32:44.4). Cztery lata później Nadolska uplasowała się najwyżej z Polek w historii Pucharu Europy – 4 miejsce (32:03.57). W 22 edycjach PE Polska nigdy nie była klasyfikowana drużynowo.

Warto zwrócić uwagę na scenerię, w jakiej rozegrano imprezę pucharową. Na 8-torowym stadionie Parliament Hill Athletics Track nie ma trybuny z miejscami siedzącymi. Publiczność mogła z bliska dopingować zawodników, którzy mieli do swej dyspozycji zaledwie dwa – trzy tory.

Pełne wyniki:   PE - 10000