1 / 0

72. PZLA MP U20: zwycięstwa faworytów

W drugim dniu rozgrywanych we Włocławku 72. PZLA Mistrzostw Polski U20 triumfowali faworyci. W uzyskiwaniu wartościowych wyników przeszkodziła pogoda – w niedzielę było zimno, wiało, nad stadionem przechodziły silne opady deszczu.

Mistrzem Polski w biegu na 400 metrów został faworyt rywalizacji Szymon Kreft. Zawodnik z Pucka osiągnął czas 47.49. Drugie miejsce zajął Sebastian Jakubowski (48.12). Dzięki walecznej postawie na ostatniej prostej brązowy medal zdobył Daniel Sarr-Malinowski, który uzyskał 48.86 i o 0.01 sekundy pokonał Radosława Maciąga.

W rywalizacji kobiet na dystansie jednego okrążenia Karolina Łozowska triumfowała z czasem 55.56. Wicemistrzynią Polski do lat 20 została Natalia Widawska (56.06), a brąz zdobyła Weronika Bartnowska (56.63).

Pewne zwycięstwo w biegu na 400 metrów przez płotki odniósł Gabriel Mikołajewski, który triumfował z czasem 52.70. Wynik mógłby być lepszy, ale zawodnikom na przeciwległej prostej nie sprzyjał wiatr – wiał w twarz z mocą dochodzącą do 4 m/s. Błąd na ostatnim płotku kosztował srebrny medal Kacpra Sobczaka – na finiszowych metrach wyprzedził go Kacper Antoszewski i to on został wicemistrzem Polski. Drugi zawodnik uzyskał czas 54.96, trzeci 55.08.

W biegu finałowym kobiet na dystansie 400 metrów przez płotki przekonywujące zwycięstwo odniosła Natalia Wosztyl. Radomianka ponownie w tym sezonie złamała granicę 59 sekund okraszając złoto czasem 58.94. Drugie miejsce zajęła Anna Gryc (61.89), trzecie Izabela Smolińska (62.03).

Na ostatniej prostej biegu na 800 metrów z trzeciej pozycji zaatakował Szymon Żywko i zdobył złoto z czasem 1:54.04. Drugi linię mety minął Patryk Korycki (1:54.35), a trzeci Szymon Zięba – 1:54.42.

Mistrzynią Polski do lat 20 w biegu na 800 metrów została Milena Korbut (2:11.01), która pokonała Marhatyę Kachanovą (2:11.10) oraz Aleksandrę Płocińską (2:13.20).

W biegu na 2000 metrów z przeszkodami ostatni rów z wodą jednocześnie zaatakowały Kinga Królik i Klaudia Pawlus. Więcej siły zachowała jednak ta pierwsza i to ona wysunęła się na finiszowej prostej na prowadzenie i zdobyła złoto z czasem 6:41.67. Wicemistrzyni Polski metę minęła w czasie 6:43.56. Brązowy medal wywalczyła Milena Pyka – 6:48.14.

Po pasjonujący finiszu, w strugach ulewnego deszczu, złoty medal w biegu panów na 2000 metrów z przeszkodami zdobył Jakub Wróble, który osiągnął czas 5:57.58 i pokonał zaledwie o 0.01 sekundy Rafała Pogorzelskiego. Brąz – z czasem 6:02.95 – dla Daniela Barnowskiego.

Łukasz Niedziałek, ubiegłoroczny triumfator Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, we Włocławku zdobył pierwszy w karierze tytuł mistrza Polski juniorów w chodzie na 10 000 metrów (uzyskał czas 46:31.03). Na mecie wyprzedził Arkadiusza Schiedela (48:29.07) oraz Kacpra Nicponia (48:49.60). W rywalizacji kobiet triumfowała Zuzanna Drygalska (53:48.92) przed Wiktorią Raś (54:41.11) i Marią Cich (55:09.62).

W rzucie młotem kobiet triumfowała Patrycja Maciejewska. Prowadząc od pierwszej kolejki zmobilizowała się jeszcze w szóstej próbie uzyskując w niej najlepszy wynik dnia – 58.00. Drugie miejsce zajęła Ewa Różańska (54.45), a trzecia była Aleksandra Osiak (53.25).

W rzucie oszczepem kobiet triumfowała Joanna Hajdrowska (49.76), która pokonała Angelikę Antoniak (45.18) oraz Magdalenę Bajor (43.55).

W trwającym blisko 2 godziny (przerwa w zmaganiach związana była z ulewą) konkursie oszczepników najlepszy był Szymon Sadowski – podopieczny Ewy Greckiej uzyskał 67.69. Drugie miejsce zajął lider krajowych tabel Oskar Trejgo, który we Włocławku popisał się próba na 63.87. Brąz zdobył Karol Sztylka – 63.19.

Martyna Lewandowska zdobyła złoto w skoku wzwyż wypełniając wynikiem 1.82 minimum PZLA na mistrzostwa świata U20 w Tampere. Drugie miejsce zajeła Patrycja Skoczylas (1.72), trzecie Weronika Stefaniuk (1.68).

Najlepszą tyczkarką włocławskich mistrzostw została Maja Szymanek, która pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 3.80. Drugie miejsce zajęła Milena Lipińska (3.75), a trzecie Julia Oberda (3.50).

Z powodu intensywnych opadów deszczu odwołano konkurs eliminacyjny rzutu dyskiem – wszyscy zgłoszeni do mistrzostw zawodnicy jutro przystąpią do walk o medale. Początek ostatniej sesji mistrzostw planowany jest na godzinę 10:30.

Wyniki II dnia: Włocławek

Włocławek, Maciej Jałoszyński / foto: Roman Bosiacki