1 / 0

72. PZLA MP U20: ostatni dzień zmagań we Włocławku

Najbardziej wartościowy wynik na mokrej bieżni włocławskiego stadionu uzyskały w trzecim dniu 72. PZLA Mistrzostw Polski U20 Klaudia Wojtunik oraz Martyna Kotwiła.

Mistrzem Polski do lat 20 w biegu sprinterskim na 200 metrów został na mokrej włocławskiej bieżni Bartosz Zieliński (21.68), który pokonał triumfatora „setki” Artura Łęczyckiego (21.74) oraz Antoniego Plichtę (21.82). Tytułu mistrzowskiego nie obronił Dominik Smosarski, we Włocławku piąty.

Szybko pobiegła w finale Martyna Kotwiła, która ponownie w tym sezonie uzyskała czas lepszy od minimum na mistrzostwa świata. Złoto we Włocławku mistrzyni kraju okrasiła czasem 23.77. Srebrny medal wywalczyła Klaudia Adamek (24.09), która na finiszowej prostej wyprzedziła Magdalenę Stefanowicz (24.26).

W trudnych warunkach pogodowych mistrzostwo Polski w biegu na 110 metrów przez płotki wywalczył Michał Wilk (14.20), który pokonał Krystiana Siniło (14.38) oraz Michała Sierockiego (14.56).

Deszcz i chłód nie przeszkodziły Klaudii Wojtunik w uzyskaniu w finale biegu na 100 metrów przez płotki wartościowego czasu 13.79. Mająca już kwalifikację na mistrzostwa świata w Tampere Rzeszowianka pokonała w rozgrywanym w deszczu finale Zuzannę Hulisz (13.87) oraz Annę Szymańską (14.18).

Kinga Królik po wczorajszym triumfie w biegu przeszkodowym w zimne poniedziałkowe popołudnie zwyciężyła we Włocławku na dystansie 1500 metrów. Pabianiczanka uzyskała czas 4:26.53 i pokonała Beatę Topkę (4:27.22) i Elizę Megger (4:29.41).

Po iście sprinterskim finiszu gest zwycięstwa mógł na mecie biegu na 1500 metrów uczynić Szymon Żywko, który zdobył złoto z czasem 3:58.04. Drugi był Szymon Zięba – 3:59.08. O tysięczne części sekundy Maciej Bielski wyprzedził Mikołaja Czeronka i zdobył brąz z czasem 3:59.58.

Bieg na 5000 metrów wygrała Kamila Pogoda (17:21.48), która wyprzedziła Milenę Sadowską (17:28.16) oraz Dianę Kapriuk (17:32.51).

W rywalizacji mężczyzn na najdłuższym dystansie włocławskich mistrzostw złoto zdobył najlepszy w teoretycznie słabszej serii Oliwer Mutwil (15:22.63). Srebrny medal odebrał triumfator pierwszej serii Bartosz Jarczok (15:25.84), a brąz wywalczył Tomasz Kurowski (15:26.00).

W konkursie finałowym trójskoku kobiet najlepsza była Aleksandra Kwiecień, która w najlepszej próbie osiągnęła 12.59. Drugie miejsce zajęła Natalia Mach (12.38), trzecia była Karina Sofińska (12.26).

Trójskok mężczyzn był ostatnią konkurencją 72. PZLA Mistrzostw Polski U20 i w ostatniej kolejce złoty i srebrny medalista uzyskali swoje najlepsze wyniki. Wygrał Przemysław Łyskawy (14.08) przed Bartoszem Leszczukiem (14.00). Brąz zdobył Dawid Krzemiński – 13.88.

Medale najlepszym skoczkom wzwyż włocławskich mistrzostw wręczał wicemistrz Europy z 1982 roku Janusz Trzepizur. Ze złotego medalu cieszył się Piotr Sztandur (2.02), który pokonał Jakuba Bujaka (1.98) oraz Kevina Chmielewskiego (1.98). Srebrny medalista pokonał brązowego dzięki mniejszej liczbie strąceń.

Trenowany przez Wojciecha Dakiniewicza Sebastian Chmara po pokonaniu w pierwszej próbie 4.40 dopiero w trzeciej zaliczył 4.50, ale dzięki udanemu atakowi na 4.60 zapewnił sobie tytuł mistrza Polski do lat 20. Później syn halowego mistrza świata zrezygnował ze skoków na 4.70, bo złoto przypłacił urazem kciuka. Srebrny Marek Bialic i brązowy Aleksy Boroń pokonali poprzeczkę zawieszoną na 4.50.

Agnieszka Kulak zwyciężyła w rzucie dyskiem z wynikiem 46.06, pokonując Patrycję Maciejewską (43.92) oraz Magdalenę Olszewską (40.62).

W konkursie rzutu dyskiem najlepszy był Jakub Lewoszewski – mający już wskaźnik na mistrzostwa świata U20 zawodnik Agrosu Zamość wygrał we Włocławku z wynikiem 57.73. Drugie miejsce zajął Michał Jarmołowicz (52.81), a trzecie Kornel Warszawski (51.90), sobotni triumfator konkursu pchnięcia kulą.

Podczas konkursu rzutu młotem panów obsługa techniczna musiała wielokrotnie osuszać koło, które przy intensywnych opadach deszczu co chwilę napełniało się wodą. Z tymi warunkami najlepiej poradził sobie Michał Mazur, który wygrał z wynikiem 67.10. Drugie miejsce zajął Gracjan Sabajtis (59.58), a trzeci był Artur Łapo (59.46).

Wyniki III dnia: Włocławek

Włocławek, Maciej Jałoszyński / foto: Roman Bosiacki