1 / 0

2. ME U18: złoty i 5 brązowych medali Polaków

W ostatnim dniu 2. ME U18 Klaudia Kazimierska w biegu na 1500 m i sztafeta szwedzka chłopców zdobyli brązowe medale. Polska zakończyła mistrzostwa z jednym złotym i pięcioma brązowymi medalami.

Medale
1500 m
Klaudia Kazimierska zajęła trzecie miejsce z wynikiem 4:22.90, po drugie złoto sięgnęła Irlandka Sara Healy (poprzednio wygrała bieg na 3000 m) 4:18.71 wyprzedzając Brytyjkę Emily Williams (4:22.11). Przed rokiem podczas Olimpijskiego Festiwal Młodzieży Europy, również w Györ, zwyciężyła  Sara przed Klaudią.
sztafeta 100-200-300-400 m
Nasza sztafeta w składzie Rafał Łupiński, Adam Łukomski, Jakub Pająk i Mikołaj Kotyra przez znaczną część dystansu znajdowała się na prowadzeniu. Na ostatniej zmianie Włoch Lorenzo Benati (mistrz na 400 m) i Turek Ilyas Çanakçi (piąty na 400 m) wyprzedzili Kotyrę. Czasy medalistów: 1:53.01 – 1:53.84 – 1:53.97.

Finały
800 m
W prowadzonym w szybkim tempie biegu Adam Masaczyński zajął szóstą pozycję w czasie 1:51.37 a Jakub Augustyniak – siódmą (1:52.55).  Z prawie dwusekundową przewagą triumfował Brytyjczyk Max Burgin (1:47.37 – rekord mistrzostw). Zawodnicy na miejscach 1 – 5 ustanowili rekordy życiowe.
Skok wzwyż
Wiktoria Miąso po zaliczeniu wysokości 1.79 (centymetr poniżej rekordu życiowego) uplasowała się na szóstej pozycji. Ukrainka Jarosława Mahuczych (1.94 - rekord mistrzostw) zwyciężyła z przewagą jedenastu centymetrów.
2000 m z przeszkodami
Adam Kołodziej (11 miejsce) i Adam Kasprowicz (13 miejsce) ustanowili rekordy życiowe osiagając odpowiednio czasy 5:55.29 i 5:58.43. Bezkonkurencyjny był Francuz Baptiste Guyon (5:43.92 – rekord mistrzostw).
Rzut oszczepem
Małgorzata Maślak dziesiąta w kwalifikacjach zajęła tę samą pozycję w finale z wynikiem 48.97. Złoty medal przypadł Białorusince Aliaksandrze Konszynie 56.71.

W klasyfikacji punktowej Polska z dorobkiem 58 punktów uplasowała się na dziewiątym miejscu (przed dwoma laty w Tbbilisi – 75 pkt i siódme miejsce). Triumfowali Niemcy (122 pkt), przed Wielką Brytanią (107), Włochami (106) i Francją (105). Najwięcej medali zdobyli Francuzi (12), Brytyjczykami i Włochami (po 9), Niemcami i Turkami (po 7) oraz Polakami i Holendrami (po 6). Przed dwoma laty nasz dorobek wyniósł pięć medali (jeden złoty oraz po dwa srebrne i brązowe).

Pełne wyniki:  2 ME U18