1 / 0

Berlin: wielki sukces polskich paralekkoatletów w ME

Berlin to niezwykle szczęśliwe miasto dla polskich lekkoatletów. Zaledwie dwa tygodnie po świetnych mistrzostwach Europy stolicą Niemiec zawładnęli paralekkoatleci – wygrali oni klasyfikację medalową kontynentalnego czempionatu zdobywając aż 26 złotych medali.

W zakończonych dziś zawodach, rozgrywanych na stadionie Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark (znanym m.in. z rekordu świata 104.80 Uwe Hohna w rzucie oszczepem), biało-czerwoni zdobyli 61 medali, w tym 26 z najcenniejszego kruszcu. Dało im to zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Polacy nie tylko odnieśli wielki sukces w klasyfikacji medalowej, ale także bili rekordy świata – w sumie na tą listę wpisali się w Berlinie pięciokrotnie. Rekord globu wywalczyli m.in.

• Biegająca na 800 metrów Barbara Niewiedział T20,
  • Kulomiot Bartosz Tyszkowski F41,
  • Kulomiotka Renata Śliwińska F40,
  • Skacząca w dal Karolina Kucharczyk T20,
  • Rzucająca z pozycji siedzącej Lucyna Kornobys w Kuli i Oszczepie F33

Jednocześnie Rekord Europy uzyskał Kulomiot z pozycji siedzącej Tomasz Pauliński. Warto dodać że w trójce najbardziej wartościowych wyników Mistrzostw Europy znalazły się dwa wyniki uzyskane przez naszych Reprezentantów:

1. Markus Rehm GER T64 - skok w dal 8,48m WR
  2. Maciej Lepiato POL T44 – skok wzwyż 2,14m
  3. Karolina Kucharczyk POL T20 – skok w dal 6,14m WR

W rozmowie z Polską Agencją Prasową trener reprezentacji Zbigniew Lewkowicz przyznał, że Berlin był dla jego podopiecznych świetnym sprawdzianem przed igrzyskami paraolimpijskimi w Tokio oraz zaplanowanymi na 2019 roku mistrzostwami świata w Dubaju.

- Nie ukrywam, że wzorując się na PZLA stworzyłem system przygotowań i plan zajęć, który przynosi teraz efekty – powiedział Lewkowicz.

W paralekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Berlinie wzięło udział ponad 500 zawodników z 40 krajów.

Polskie wyniki: Berlin