Menu
1 / 0
Aktualności /

Nie żyje Eugeniusz Witkowski

Nie żyje Eugeniusz Witkowski

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Eugeniusza Witkowskiego, jednego z ojców-założycieli maratonu w Dębnie.

Eugeniusz Witkowski urodził się 1 sierpnia 1943 roku w Siemianówce k/ Lwowa. Zmarł 6 września 2018 r. w Dębnie. Był absolwentem Studium Nauczycielskiego w Szczecinie, kierunek matematyka z fizyką. Ukończył kurs instruktorów lekkiej atletyki i piłki ręcznej. W młodości, w czasach szkolnych uprawiał lekkoatletykę. Był rekordzistą SZS województwa szczecińskiego w pchnięciu kulą.

Pracę zawodową rozpoczął w roku 1964, w Szkole Podstawowej nr 1 w Dębnie, na stanowisku nauczyciela matematyki i wychowania fizycznego. Jako były zawodnik i instruktor swoje zamiłowania do sportu przeniósł na uczniów, przygotowując ich do systematycznego uprawiania wybranych dyscyplin, szczególnie lekkiej atletyki. Uczniowie SP nr 1 w Dębnie pod jego kierunkiem odnosili wiele sukcesów w sportach indywidualnych i grach zespołowych na szczeblu wojewódzkim i centralnym.

Do największych osiągnięć w latach 1964 - 75 należy zaliczyć: Mistrzostwo Polski w sztafecie 4x60 m chłopców oraz czterokrotny udział drużyn w Finałach Krajowych w Czwórboju LA.      

W latach 1975 - 2001 pełnił funkcję dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego  w Dębnie. W 1975 roku zakładał w Dębnie struktury gminne Szkolnego Związku Sportowego i przez 33 lata pełnił funkcję sekretarza Zarządu Miejsko - Gminnego. W sporcie szkolnym i strukturach Szkolnego Związku Sportowego (Zarząd Wojewódzki, Powiatowy i Miejsko - Gminny) przepracował łącznie 45 lat.

W latach osiemdziesiątych był członkiem Komisji Biegów Ulicznych i Przełajowych PZLA oraz wchodził w skład Zarządu Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Gorzowie Wlkp.

Był jednym z głównych organizatorów najstarszego maratonu w Polsce. Od pierwszej edycji Małego Maratonu „O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju” w 1966 r. do 45. Maratonu Dębno w 2018 r. związany z tą popularną i cenioną w lekkoatletycznym świecie imprezą biegową, podczas której pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. członka Komitetu Organizacyjnego, przewodniczącego komisji sportowo - technicznej, dyrektora technicznego Maratonu, kierownika trasy oraz  zastępcy sędziego głównego Maratonu.

Za wyróżniającą pracę zawodową i działalność społeczną był wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Otrzymał m.in.:

- Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę „Za zasługi dla woj. gorzowskiego”, Złotą Odznakę Honorową PZLA, Złotą Odznakę Polskiego Stowarzyszenia Biegów, Srebrną Odznakę „Za zasługi dla sportu”, Honorową Odznakę „Za zasługi w sporcie szkolnym”, Brązową Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Odznakę 50-lecia Szkolnego Związku Sportowego, Medal Pamiątkowy „Zasłużony dla Miasta i Gminy Dębno”.

Powrót do listy

Więcej