Menu
1 / 0
Aktualności /

Informacje zagraniczne

Informacje zagraniczne

Przegląd informacji ze świata

Przegląd informacji ze świata

Doha
Reprezentacja Maroka zwyciężyła w klasyfikacji medalowej igrzysk państw arabskich zdobywając 11 złotych medali (11-4-9), przed Katarem (6-3-4), Arabią Saudyjską (6-0-1) i Egiptem (5-12-5). Na najwyższym poziomie stała rywalizacja trzech juniorów na dystansie 1500m: 3:34.32 Hassan Ayanleh (DJI), 3:34.43 Hamza Driouch (QAT) i 3:34.61 Mohamad Al-Garni (QAT).
Ahmad Al-Moualed wygrał 110m pł w czasie nowego rekordu Arabii Saudyjskiej - 13.60. Od dwóch sezonów trenerem Ahmada jest Cezary Markuszewski, przed paroma laty zajmujący się naszymi najszybszymi sprinterami (juniorami).

W skoku wzwyż z wynikiem 2.30 triumfował 21-letni Mutaz Barshim (QAT). W ciagu dwóch sezonów podopieczny Stanisława Szczyrby zdobył aż 13 złotych medali w międzynarodowych imprezach mistrzowskich wygrywając: halowe mistrzostwa Azji, mistrzostwa Zatoki Perskiej juniorów, mistrzostwa o Puchar Emira, mistrzostwa państw arabskich juniorów, mistrzostwa Azji juniorów, mistrzostwa świata juniorów, igrzyska azjatyckie, mistrzostwa Zatoki Perskiej, mistrzostwa Azji, mistrzostwa świata wojskowych, Igrzyska Rady Współpracy Zatoki Perskiej, mistrzostwa Panarabskie i igrzyska państw arabskich. Jedynie w mistrzostwach Azji Zachodniej uległ Rashidowi Ahmedowi Al-Mannai, niespodziewanemu zwycięzcy Pucharu Kontynentów (Split ’10), również trenowanemu przez polskiego szkoleniowca.

Kijów
Żanna Block, b. mistrzyni świata (60m, 100m i 200m), została zdyskwalifikowana na dwa lata za przekroczenie przepisów dopingowych w latach 2002-2003. Dyskwalifikacja jest liczona od dnia przesłuchania, tj. od 6 października br. Block od 2001 r. mieszka w USA, po raz ostatni startowała w 2006 r. Za posiadanie zabronionych środków dopingowych (przewożonych przez granicę szwajcarską w ub.r.) zdyskwalifikowano Switłanę Czerwan, ukraińską biegaczkę na średnich dystansach, która przed trzema laty zakończyła karierę.

Wiedeń
41-letnia Susanne Pumper jest zagrożona dożywotnią dyskwalifikacją. Trwają jej przesłuchania, a była już zdyskwalifikowana w latach 2008-2010. Największym sukcesem austriackiej biegaczki był srebrny medal w 2005 r. w Halowych Mistrzostwach Europy w Madrycie na dystansie 3000m, w którym złoto zdobyła Lidia Chojecka.

Antwerpia
28 stycznia, podczas mityngu Golden High Jump Gala, nastąpi powrót na skocznię, po drugim macierzyństwie, Belgijki Tii Hellebaut. Jej rywalkami będą: Anna Czyczerowa i Szwedki Emma Gree-Tregaro i Ebba Jungmark. Anna Czyczerowa rozpocznie sezon już 9 stycznia w Czelabińsku. 4 lutego w Arnstadt, po 17-miesięcznej nieobecności spowodowanej kontuzją, na skocznię wraca Ariane Friedrich.

Wołgograd
21 stycznia w mityngu Volgograd Cup rozpocznie sezon halowy Jelena Isinbajewa.

Monako
IAAF ratyfikowało rekordy świata Kenijczyka Patrika Makau uzyskane w Berlinie (25 września br.): 2:03:38 w maratonie i 1:27:38, międzyczas, na 30 km.

Londyn
Dzięki bezprecedensowej aukcji na serwisie eBay brytyjski sprinter James Ellington zebrał 40 tys. euro niezbędnych na przygotowania olimpijskie.

Dublin
Firmy Polanik i ProSportEurope.com podpisały umowę sponsorską, z której skorzystają miotacze w Irlandii.

Paryż
Trójskoczek Teddy Tamgho został zdyskwalifikowany na pół roku (plus następne 6 miesięcy w zawieszeniu), tzn. do 18 maja, za udział w bójce podczas zgrupowania. Halowy mistrz i rekordzista świata nie planował startów w najbliższym sezonie halowym.

Zurych
Czas 38.62 uzyskany w Zurychu w br. nie będzie rekordem Szwajcarii. Pascal Mancini otrzymał zgodę macierzystej komisji antydopingowej na użycie Ritalinu, ale IAAF nie zaakceptowało tej decyzji.

Austria
Lekkoatleci roku – średniodystansowiec Andreas Vojta i płotkarka Beate Schrott

Bahamy
Lekkoatleta roku – skoczek wzwyż Trevor Barry

Brazylia
Sportsmenka roku - tyczkarka Fabiana Murer.

Francja
Lekkoatleta roku – sprinter Christophe Lemaître (2. tyczkarz Renaud Lavillenie), najwyżej z kobiet sprinterka Myriam Soumare, na 9. pozycji.

Kanada
Lekkoatleta roku – kulomiot Dylan Armstrong, trener roku - dr Anatolij Bondarczuk (mistrz olimpiski '72 w rzucie młotem)

Słowacja
Lekkoatleta roku – trójskoczkini Dana Veldakova, przed chodziarzem Matejem Tothem

Szwajcaria
Lekkoatleci roku – sprinter Reto Amaru Schenkel i płotkarka Lisa Urech

Wenezuela
Lekkoatleci roku – przeszkodowiec Jose Pena i średniodystansowiec Eduard Villanueva oraz chodziarka Milangela Rosales


EME+jr  

Powrót do listy

Więcej