1 / 0

Rekordowa niedziela w Słubicach

ło Jana Pobłockiego....

Noc w Słubicach była deszczowa, na szczęście niedziela na stadionie SOSiRu przywitała wszystkich piękną pogodą, a rywalizacja młodych zawodników rozpoczęła się od ustanowienia nowego rekordu Polski w eliminacyjnym biegu na 110 metrów przez płotki przez Dawida Żebrowskiego (14.54). Zawodnik z Raciborza, podopieczny Karola Szynola, swój własny rekord poprawił jeszcze w finale uzyskując 14.24. Rekord kraju w wieloboju – 3815 punktów – to dzieło Jana Pobłockiego.

Już w pierwszym biegu eliminacyjnym na 110 metrów przez płotki młody zawodnik Victorii Racibórz – klubu, w którym wychował się nasz znakomity płotkarz Artur Noga – Dawid Żebrowski nie dał szans rywalom pokonując dystans w czasie nowego nieoficjalnego rekordu kraju – 14.54. Warto odnotować, że poprzedni rekord kraju – 14.62 – został ustanowiony przez Artura Nogę w roku 2003 także na stadionie w Słubicach. W finale Żebrowski po bardzo dobrym biegu ponownie poprawił rekord kraju uzyskując rewelacyjny czas 14.24. Srebrny medal – z rekordem życiowym 15.30 – zdobył Ariel Kalwasiński (Drwęca Nowe Miasto Lubawskie), a brązowy krążek wywalczył Szymon Wilczyński z UKB Szubin (15.49).

Walka o rekord Polski młodzików w biegu płotkarskim (foto Tomasz Kasjaniuk)

Najlepszą młodziczką w skoku wzwyż okazała się Paulina Borys (SKLA Sopot), która pokonała dziś 1.62 (w pierwszym skoku). Wicemistrzyni kraju Marika Ratajczak (LUKS Orkan Września) podobnie jak złota medalistka uzyskała 1.62 (w trzeciej próbie). Obie panie atakowały także 1.65. Brązową medalistką skoku wzwyż została  Katarzyna Godlewska z Sambora Tczew (1.59).

Ze Słubic ze złotym medalem za rzut oszczepem wyjechała podopieczna Mirosława Witka Olga Bliska (SKLA Słupsk), która w pierwszej kolejce posłała oszczep na odległość 45.57 i poprawiła swój rekord życiowy o równe 4 metry. Wicemistrzynią kraju została zawodniczka Jantaru Ustka Klaudia Maruszewska, która uzyskała 44.60. Brąz zdobyła dziś klubowa koleżanka zwyciężeni Kinga Marciszewicz (42.90) Liderka tegorocznych tabel w kategorii młodziczek w rzucie oszczepem Aleksandra Ostrowska (AZS AWFiS Gdańsk) była dziś czwarta.

Mistrzem Polski młodzików w rzucie młotem został Adrian Muszyński z Ziemi Kociewskiej Skórcz, który w najlepszej próbie uzyskał 56.83. Srebrny medal powędrował do zawodnika warszawskiej Skry Mikołaja Górskiego (50.21), a brąz zdobył Piotr Krajewski z Iskry Wolsztyn (48.54).

Piękną postawę w biegu na 300 metrów zaprezentowała publiczności wczorajsza zwyciężczyni sprintu na 100 metrów Ewa Swoboda. Młoda zawodniczka zdobyła dziś złoto uzyskując czas 40.03 (w tym sezonie zawodniczka z Żor złamała już barierę 40 sekund).  Druga linię mety przekroczyła Karolina Kawalec z MOSu CSiR Dąbrowa Górnicza (41.28), a trzecia była wczorajsza zwyciężczyni biegu na 300 metrów przez płotki Zofia Praczukowska z UKS Sprint 2020 Warszawa (41.41).

Duże emocje towarzyszyły biegowi na 100 metrów przez płotki dziewcząt – walka o złoty medal toczyła się do ostatnich metrów. Ostatecznie złoto wywalczyła Klaudia Siciarz z klubu AZS AWF Kraków, która uzyskała czas 14.45 i pokonała o 0.04 sekundy Karolinę Nowak z Juvenii Głuchołazy. Brązowy zdobyła płotkarka bydgoskiego Zawiszy Helena Dalke (14.73).

W pchnięciu kulą mistrzynią Polski młodziczek najlepsza okazałą się wczorajsza srebrna medalistka w rzucie dyskiem Maja Ślepowrońska, która uzyskała dziś 13.04 (wynik lepszy od poprzedniego rekordu życiowego miotaczki o 3 centymetry). Srebrny medal zdobyła Letisja Krawczyk z klubu Orkan Środa Wielkopolska (12.75), a brązowy krążek powędrował do Pauliny Pleszki z LKSu Polkowice(12.40).

Najszybszy na dystansie 300 metrów był, trenowany przez swojego ojca, Wojciech Kaczor z Orkanu Środa Wielkopolska, który uzyskał czas 36.13. Wicemistrzem Polski młodzików został Paweł Chmiel z Rudzkiego Klubu Sportowego (36.51), a brązowy medal wywalczył Grzegorz Biernat z Czwórki Żory (36.63).

Do złota w biegu na 100 metrów kolejny krążek z najcenniejszego kruszcu dodał do swojej kolekcji Kacper Fabiszewski (BKS Bydgoszcz), który dziś okazał się najlepszy w skoku w dal. Wynik młodego zawodnika ze stolicy województwa kujawsko-pomorskiego to 6.73. Wicemistrzem Polski z wynikiem 6.66 został Bartosz Wójcik (WLKS Iganie Nowe), a brązowy medal wyskakał dziś Rafał Ewkowski z Dziewiątki Kutno (6.47).

W niedzielę zakończyła się dwudniowa rywalizacja młodych wieloboistów – najlepszy w sześcioboju okazał się Jan Pobłocki (Osa Zgorzelec), podopieczny Grzegorza Piaseckiego. Młody zawodnik z Dolnego Śląska, który w tym roku bardzo dobrze prezentował się w skoku wzwyż (1.91) wybrał na mistrzostwach kraju rywalizację w wieloboju i zdobył złoty medal oraz poprawił wynikiem 3815 punktów rekord Polski (100 – 11.53; w dal – 6.73; kula – 11.79; 110 ppł – 15.45; oszczep – 37.13; 1000 – 3:06.14). Srebrny medal zdobył Kamil Mroczek z AZSu Łódź (3571 pkt.), a brąz wywalczył Maciej Chmielewski z LUKS Podium Kup (3453 pkt.).

Dobrą dyspozycję w skoku o tyczce dziewcząt potwierdziła Agnieszka Kaszuba z KL Gdynia, która uzyskała dziś w Słubicach 3.52 i poprawiła rekord Polski 14-latek (bez powodzenia atakowała 3.60). Srebro przypadło w udziale zawodniczce Zawiszy Bydgoszcz Marcelinie Lubińskiej (3.30), a brąz zdobyła Anna Nowak z Kusego Szczecin (3.00).

Agnieszka Kaszuba w akcji (foto Tomasz Kasjaniuk)

Bieg na 1000 metrów młodziczek zakończył się zwycięstwem Sylwii Indeki z LKS Pszczyna (2:58.33), która pokonała Anetę Konieczek z Nadodrza Powodowo (2:58.55) oraz Annę Szyjkę z Victorii Racibórz (2:58.76).

Wśród mężczyzn najlepszym zawodnikiem słubickich mistrzostw Polski młodzików w biegu na dystansie 1000 metrów okazał się Jacek Magiera z ROWu Rybnik (2:34.78), który pokonał Grzegorza Kunca z Lechii Gdańsk (2:35.24) oraz  Adama Włodarczyka z łódzkiego AZSu (2:36.79).

Chód na 3000 metrów kobiet zakończył się zwycięstwem Olgi Niedziałek z WLKS Iganie Nowe (14:43.73). Kontynuująca rodzinne chodziarskie tradycje Wiktoria Augustyn z Sokoła Mielec zdobyła dziś w Słubicach srebrny medal uzyskując czas 14:52.04. Brązowy medal wychodziła zawodniczka MOSu CSiR Dąbrowa Górnicza Emilia Patyna (15:28.25).

Ostatnią konkurencja techniczną małego memoriału był rzut dyskiem młodzików, w którym zwyciężył reprezentant Kadeta Rawicz Sebastian Naglik (59.00) wyprzedzając wczorajszego tryumfatora pchnięcia kulą Konrada Bukowieckiego (57.86) oraz zwycięzcę rzutu oszczepem Kacpra Olszewskiego (57.74).

W biegach rozstawnych 4x100 metrów, które wzbudzały bardzo żywiołowe reakcje zgromadzonej na stadionie publiczności, zwyciężyły ekipy Sztormu Kołobrzeg wśród kobiet (49.15) oraz Orkana Środa Wielkopolska wśród mężczyzn (44.80).

Na koniec imprezy uhonorowano najlepszych zawodników (foto Tomasz Kasjaniuk)

W przyszłym sezonie mistrzostwa Polski młodzików (mały memoriał Janusza Kusocińskiego) odbędą się 28 i 29 września w Radomiu.

Pełne wyniki: SŁUBICE