1 / 0

PZLA MP U16: I dzień rywalizacji w Białej Podl.

W Białej Podlaskiej, w sobotnie słoneczne popołudnie, rozegrano pierwsze finały PZLA Mistrzostwa Polski U16 – dziś medale rozdano w 14 konkurencjach.

Zawodniczki w finale biegu na 100 metrów rywalizowały pod przeciwny wiatr wiejący z siłą 2,1 m/s. W tych warunkach mistrzynią Polski do lat 16 została Magdalena Niemczyk, która zdecydowanie zwyciężyła uzyskując czas 12.47. Drugie miejsce zajęła Olga Gąsiewska (12.68), która pokonała na mecie swoją imienniczkę Olgę Rzeszewską (12.81), brązową podobnie jak przed rokiem w Słubicach. Jedna z faworytek rywalizacji, Dominika Małkowska, będąc liderką swojej serii eliminacyjnej, potknęła się tuż przed metą i niestety nie awansowała do finału.

Oliwer Wdowiak w kratach wydarł zwycięstwo w biegu na 100 metrów obrońcy tytułu Filipowi Chroście. Zwycięzca uzyskał czas 11.06, wicemistrz kraju 11.08. Podium uzupełnił Kamil Wilczyński, który finiszował z wynikiem 11.29.

W biegu na 200 metrów przez płotki mistrzynią kraju została Anna Stąsik, która złoto okrasiła rekordem życiowym 29.29. Drugie miejsce zajęła – także z najlepszym wynikiem w karierze 29.57 – Weronika Nagięć. Tylko te dwie płotkarki złamały w Białej Podlaskiej barierę 30 sekund. Brązowy medal zdobyła Monika Romaszko – 30.03.

W rywalizacji mężczyzn najszybszy na 200 metrów przez płotki był Jakub Mott, który zdobył złoto i czasem 26.04 wyśrubował rekord życiowy. Srebrny medal zdobył dziś Kacper Morawski (26.34), a brązowy Jakub Sobura-Durma (26.36).

Wszystkie medalistki biegu na 600 metrów pobiegły w pierwszej z trzech serii. Najlepsza w niej była Alicja Kaczmarek (1:37.76), która pokonała na linii mety Martynę Guzowska (1:37.87). Brązowy medal zdobyła w Białej Podlaskiej Monika Pietroń – 1:38.75.

Dawid Gutowski po wyjściu z wirażu zaatakował Dawida Kałwińskiego i biegnąc spokojnie i rytmicznie wyprzedził na ostatniej prostej rywala wygrywając z czasem 1:26:01. Drugi zawodnik uzyskał rezultat 1:26.22 i poprawił rekord życiowy. Brązowy medal i życiówka to dorobek trzeciego na mecie Kacpra Wośka – jego czas to 1:26.71

Najdłuższym dystansem rozgrywanym podczas młodzikowskiego czempionatu był bieg na 2000 metrów chłopców. Cała trójka medalistów z tej konkurencji poprawiła na stadionie FAWF w Białej Podlaskiej rekordy życiowe. Mistrzem Polski został Michał Pytek (5:51.75), który pokonał Pawła Furmana (5:53.54) i Pawła Gadomskiego (5:54.82).

Karol Schiedel przeszedł 5000 metrów w 26:28.76 i został mistrzem Polski. O nieco ponad 10 sekund wyprzedził on na mecie Dawida Aleksandrowicza (26:40.09). Brązowy medal dla Olafa Rynkiewicza (26:46.56).

Uzyskując w trzeciej serii 5.69 rekord życiowy i złoty medal mistrzostw Polski U16 w skoku w dal zdobyła Roksana Jędraszyk. Także życiówkę poprawia srebrna dziś Vanessa Barańska (5.65). Brązowy medal zdobyła Małgorzata Jóźwicka – 5.42 (rekord życiowy).

W skoku wzwyż Bartosz Kowalski stoczył interesującą walkę o złoto z Jakubem Hołubem. Kowalski w drugiej, a Hołub w pierwszej próbie zaliczył 1.89, ale wyżej zawieszona poprzeczka nie spadała później tylko po skokach Kowalskiego, który złoto zdobył z wynikiem 1.93. Kontynuujący rodzinne tradycje w skoku wzwyż Jakub Hołub – syn Beaty, czwartej zawodniczki mistrzostw świata w Tokio w 1991 roku – został dziś wicemistrzem Polski do lat 16. Rekord życiowy 1.86 dał brązowy medal Mateuszowi Kalamarskiemu, który przed rozpoczęciem mistrzostw plasował się dopiero na siódmym miejscu w polskich tabelach.

Adrian Kupczyk pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.30 zdobył złoty medal mistrzostw w skoku o tyczce. Drugi był Dominik Senk (4.15), trzeci Bartosz Marciniewicz (3.90).

W finale pchnięcia kulą chłopców od trzeciej kolejki prowadził Tomasz Ratajczyk, który poprawił rekord życiowy na 14.69. Zawodnik ze Zduńskiej Woli liderem był do ostatniej serii, w której o zaledwie centymetr pokonał go Jakub Kanik – wałbrzyszanin przesunął się tym samym z trzeciego miejsca na pozycję mistrza Polski U16. Brązowy medal zdobył Mateusz Kopeć – 14.41.

Julia Chycińska wygrała konkurs rzutu dyskiem wynikiem 41.96, będącym jej nowym rekordem życiowym. Drugie miejsce zajęła Martyna Radawiec (41.58), która zdecydowanie pokonała Aleksandrę Karpińską (38.77).

Karolina Bomba ze Zduńskiej Woli, zdecydowana liderka krajowych tabel, po rzutach na 56.91 i 57.71 miała cztery przekroczone próby, ale bez problemu zdobyła pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski. Drugą w finale Aleksandrę Nowaczewską zwyciężczyni pokonała o ponad 7 metrów – srebrna medalistka rzuciła 50.54 ustanawiając rekord życiowy. Brązowy medal wywalczyła Aleksandra Wryk – 49.33.

Mistrzem Polski U16 w rzucie oszczepem został Dominik Strupczewski (57.25), który pokonał Wojciecha Gawędę (57.14) oraz Eryka Kołodziejczaka (54.42).

Po pierwszym dniu zmagań wieloboistów liderem jest Michał Zazula, który w sobotę zgromadził – 1779 punktów. W gronie pań przed finałowym dniem pięcioboju na czele znajduje się Patrycja Pełka – 2081 punktów.

Dokończenie mistrzostw Polski U16, zwanych także małym memoriałem Janusza Kusocińskiego, jutro. Początek zmagań od 09:45.

Wyniki I dnia: Biała Podlaska