Aktualności

Podsumowanie sezonu 2016 - część IV

09-01-2017

Ostatnią część naszego podsumowania minionego sezonu poświęcimy sukcesom polskich lekkoatletów po Igrzyskach XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro m.in. triumfowi Piotra Małachowskiego w Diamentowej Lidze oraz medalowi Sofii Ennaoui w crossowych mistrzostwach Europy.

Lekkoatletyczna rodzina prosto z Brazylii udała się do Lozanny, gdzie odbył się pierwszy po igrzyskach mityng Diamentowej Ligi. Świetnie w Szwajcarii spisał się Marcin Lewandowski, który czasem 2:14.20 i ponad sekundę poprawił najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki w biegu na 1000 metrów. Wynik polskiego zawodnika to także czwarty rezultat w historii europejskiej lekkoatletyki.

Rekordowe pasmo naszych średniodystansowców kontynuowała kilka dni później Sofia Ennaoui. Finalistka olimpijska w biegu na 1500 metrów ustanowiła podczas kolejnego mityngu Diamentowej Ligi rekord Polski U23. W bardzo silnie obsadzonym biegu młoda Polka zyskała czas 4:01.00 i poprawiła 17-letni rekord kraju młodzieżowców Lidii Chojeckiej.

28 sierpnia, zaledwie tydzień po zakończeniu olimpijskich zmagań, na PGE Narodowym odbył się LOTTO Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej. Anitę Włodarczyk, która startowała w stolicy w glorii olimpijskiego triumfu, dopingowało ok. 27 000 widzów. Polska mistrzyni rozkręcała się z każdą próbą, ale wszystkie rzuty przyćmił ten z czwartej serii – gdy 4-kilogramowy młot wylądował za granicą wyznaczającą rekord z Rio (82.29) wielotysięczny tłum ogarnęła euforia. Zawodniczka Krzysztofa Kaliszewskiego osiągnęła 82.98 i ponownie wyśrubowała swój fenomenalny rekord świata. Daleko w Warszawie rzucał też Paweł Fajdek, który niepowodzenie w Rio de Janeiro powetował sobie próbą na 82.47. Ostatni raz przed polskimi kibicami zaprezentował się kończący karierę Tomasz Majewski, który pchnął 21.08 – najdalej od 4 lat.


Spełnieniem marzeń było dla Anity Włodarczyk ustanowienie rekordu świata podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej (foto: Marek Biczyk)

Przedostatni mityng Diamentowej Ligi rozegrano w Zurychu. Po igrzyskach nadal w świetnej formie była Joanna Jóźwik, która osiągnęła drugi wynik w karierze – 800 metrów pokonała w 1:58.21. Piotr Lisek skoczył o tyczce 5.72, a Kamila Lićwinko w skoku wzwyż 1.93.

Jeszcze szybciej niż w Zurychu Joanna Jóźwik pobiegła kilka dni później podczas 75. Edycji mityngu ISTAF – w Berlinie podopieczna Andrzeja Wołkowyckiego uzyskała 1:58.20. W rzucie dyskiem drugi był Piotr Małachowski, a taką samą lokatę wywalczył w pchnięciu kulą Konrad Bukowiecki.  

W Krakowie rozegrano drugi rzut Ekstraklasy – w klasyfikacji klubowej najlepsi okazali się zawodnicy miejscowego AZSu-AWFu, a indywidualnie najlepiej spisali się Kamila Lićwinko (1.95) oraz Paweł Fajdek (81.08).

Tradycyjnie w Pile rozegrano na początku września mistrzostwa Polski w półmaratonie. Złote medale zdobyli Izabela Trzaskalska oraz Szymon Kulka.

5 września swoją bogatą karierę sportową zakończył dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski. Podopieczny Henryka Olszewskiego zajął podczas 66. Memoriału Borisa Hanžekovića siódme miejsce, a ostatnią mierzoną próbę w karierze oddał ok. 19:50 uzyskując 20.24.

Dzień później w Zagrzebiu Marcin Lewandowski poprawił rekord życiowy w biegu na 1500 metrów wynikiem 3:37.69.

Zajmując drugie miejsce w 40. Memoriale Van Damme w Brukseli Piotr Małachowski przypieczętował swój czwarty w karierze triumf w klasyfikacji generalnej rzutu dyskiem w ramach Diamentowej Ligi. IAAF. Wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro zajął w Belgii drugie miejsce, ale dzięki wcześniejszym znakomitym sukcesom zapewnił sobie wygraną. Polak wygrał cykl trzeci raz z rzędu, w 2016 zgromadził 54 punkty i o 20 „oczek” wyprzedził Szweda Daniela Ståhla. W ostatnim mityngu Diamentowej Ligi świetnie spisał się także Adam Kszczot, który wygrał bieg na 800 metrów i dzięki temu przesunął się na trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej Diamentowej Ligi 2016.

We wrześniu Klaudia Pawlus zajęła ósme miejsce w mistrzostwach świata w biegach górskich w kategorii U20.

Tradycyjnie we wrześniu rozstrzygana jest Ligia Juniorów im. Stanisława Szyszły. W 2016 roku najlepsi w tych rozgrywkach zostali młodzi lekkoatleci bydgoskiego Zawiszy, którzy pokonali Podlasie Białystok oraz RLTL ZTE Radom. 

Otwarte mistrzostwa Polski kobiet w biegu ulicznym na 5 kilometrów rozegrano w minionym roku w Kleszczowie, a złoty medal – 22. w swojej karierze na mistrzostwach Polski – zdobyła Katarzyna Kowalska.

Po igrzyskach olimpijskich do Rio de Janeiro przyjechali najlepsi paraolimpijczycy. Polacy w ramach zmagań lekkoatletycznych zdobyli 17 medali (4-9-4) i zajęli 9. miejsce w tabeli medalowej. Dla biało-czerwonych krążki z najcenniejszego kruszcu zdobyli Maciej Lepiato (skok wzwyż), Maciej Sochal (rzut maczugą), Barbara Niewiedział (bieg na 1500 metrów) oraz Ewa Durska (pchnięcie kulą).

Na rozegranych w Torunie mistrzostwach świata wojskowych w biegu maratońskim bardzo dobrze spisali się polscy mundurowi – zdobyli oni sześć medali, w tym trzy złote. Na najwyższym stopniu podium stawały obie nasze drużyny oraz najlepszy w gronie mężczyzn Arkadiusz Gardzielewski.

Jesień w lekkoatletyce to czas podsumowań oraz przygotowań do kolejnego sezonu. Jedną z pierwszych informacji dotyczących roku 2017 był news o dołączeniu mityngu Copernicus Cup do prestiżowego cyklu IAAF World Indoor Tour – decyzja ta oznacza, że toruńskie zawody, zaplanowane na 10 lutego, znajdą się w gronie pięciu najlepszych halowych mityngów lekkoatletycznych na świecie.

Na początku października, na mocy decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Anita Włodarczyk została mistrzynią olimpijską z Londynu. Jest to efekt stosowania niedozwolonych środków przez Tatiatnę Biełoborodową (Łysenko). Dobre wiadomości podawał także specjalistyczny portal All-Athletics – w rankingu tej węgierskiej witryny liderami zostali Paweł Fajdek, Piotr Małachowski i oczywiście – z rekordową przewagą – Anita Włodarczyk.

Decyzją Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Białystok został wybrany gospodarzem mistrzostw Polski w sezonie 2017. Zawody dla kategorii U23 zorganizują natomiast Suwałki, dla U20 Toruń, a U16 Biała Podlaska.

We francuskim mieści Albi rozegrano mistrzostwa Europy w biegu 24-godzinnym, które przyniosły Polkom złoty medal drużynowo oraz dwa krążki w rywalizacji indywidualnej – srebro wywalczyła Patrycja Bereznowska, a brąz Agata Matejczuk.

Na przełomie października i listopada w Perth, w Australii, liczne grono polskich zawodników rywalizował w 22. Mistrzostwach Świata Weteranów. Biało-czerwoni spisali się bardzo dobrze zdobywając aż 55 medali – 19 złotych, 21 srebrnych i 15 brązowych. Uzupełnieniem sukcesów były trzy rekordy Polski.

4 listopada w Villi Foksal, tuż obok stołecznego Traktu Królewskiego, wręczono Złote Kolce. Nie było niespodzianki i w zeszłorocznej edycji zwyciężyli Anita Włodarczyk oraz Piotr Małachowski. Specjalną nagrodą uhonorowano Tomasza Majewskiego, który odebrał statuetkę Asa Królowej Sportu. Najlepszym trenerem został Krzysztof Kaliszewski, odkryciem roku Maria Andrejczyk, a imprezą sezonu lekkoatletyczne mistrzostwa świata IAAF do lat 20. 

Piotr Małachowski w wywiadzie dla kanału YouTube PZLA po Gali Złotych Kolców

Aż trzy polskie ośrodki – Warszawa, Gdynia oraz Sopot z Gdańskiem – były zainteresowane kandydowaniem do organizacji IAAF Mistrzostw Świata w Półmaratonie 2020. W listopadzie Zarząd PZLA, po zapoznaniu się z ofertami wszystkich chętnych, wybrał Gdynię na polskiego kandydata. Decyzja Rady IAAF dot. powierzenia prawa do organizacji tych mistrzostw zostanie podjęta jesienią 2017. Jednocześnie Polska ubiega się o organizację Drużynowych Mistrzostw Europy 2019 – zawody miałby odbyć się na stadionie bydgoskiego Zawiszy.

Spółka OTCF, właściciel marki 4F oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki podpisały umowę o współpracy na lata 2017-2020, na mocy której przez najbliższe 4 lata marka będzie ubierać reprezentantów Polski. Umowa jest kontynuacją współpracy, która trwa od 2013 roku.

19 listopada w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie Zwyczajny Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów wybrał nowe władze PZLA na kadencję 2016-2020. W najbliższym 4-leciu funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki sprawować będzie Henryk Olszewski, który pokonał w tajnym głosowaniu Jerzego Skuchę stosunkiem głosów 59 do 30.

Po udanych startach w crossach w Hiszpanii Sofia Ennaoui była faworytką mistrzostw Europy w biegach przełajowych. Start w kurorcie Chia poprzedził jeszcze krajowy czempionat do lat 23, w którym obok podopiecznej Wojciecha Szymaniaka triumfował Damian Rudnik. Faworyzowana Ennaoui we Włoszech spisała się znakomicie – cały dystans biegła w czołówce, a dzięki atakowi na ostatnich metrach zdobyła historyczny złoty medal. Jej sukces docenili kibice uznając młodą Polkę najlepszą lekkoatletką grudnia w Europie.

W grudniu Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych ratyfikowało rekord świata Anity Włodarczyk z PGE Narodowego (82.98), a Polska została wybrana lekkoatletką roku 2016 przez czytelników specjalistycznego biuletynu "Athletics International" wydawanego na Wyspach Brytyjskich. Piotr Małachowski został uznany przez Spikes jedna z osobowości roku 2016.

Koniec roku to też czas zmian – nowym szefem polskich sędziów wybrano Filipa Moterskiego, a nowym sekretarzem generalnym został Paweł Olszański. 

W ostatnich dniach grudnia żegnający się z kategorią U20 Konrad Bukowiecki w Spale, podczas mityngu "W pogoni za rekordem" dwukrotnie poprawiał rekord świata, ostatecznie wpisując się na listę rekordzistów z wynikiem 22.96.

7 stycznia 2017 w Teatrze Polskim w Warszawie Anita Włodarczyk odebrała Czempiona za zwycięstwo w 82. Plebiscycie Przeglądu Sportowego – to pierwszy triumf lekkoatletyki w tym prestiżowym głosowaniu od sukcesu Roberta Korzeniowskiego w roku 2000. Dziękując za wyróżnienie zawodniczka stołecznej Skry obiecała, że dostarczy kibicom jeszcze wiele powodów do wzruszeń. Jedną z najbliższych okazji będzie miała w sierpniu podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie.


Anita Włodarczyk i trener roku - Krzysztof Kaliszewski - podczas Gali Mistrzów Sportu (foto: Marek Biczyk)

* * *

Polecamy Państwa uwadze także pierwszą, drugą i trzecią część naszego podsumowania sezonu 2016. 

Maciej Jałoszyński

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko