Aktualności

Henryka Jóźwik nie żyje

17-02-2017

Henryka Jóźwik, trzykrotna mistrzyni Polski w biegach i trenerka Budowlanych Kielce, zmarła w piątek rano w szpitalu w wieku 79 lat.


Urodziła się 7 lutego 1938 roku w Staszowie, gdzie w latach 50. zaczynała bogatą karierę sportową. Była wszechstronną lekkoatletką, należała do najlepszych w województwie w biegu przez płotki i rzucie dyskiem, ale jej koronnymi konkurencjami były biegi średnie i przełajowe.


Jako reprezentantka LZS Łysica Kielce w 1959 roku została wicemistrzynią, a w 1960 roku – mistrzynią Polski w biegu na przełaj. Występowała wówczas pod panieńskim nazwiskiem Staneta. Po wyjściu za mąż za Adama Jóźwika, tyczkarza i trenera, została zawodniczką Budowlanych Kielce. W barwach tego klubu odniosła największe sukcesy. W 1962 roku zdobyła dwukrotnie mistrzostwo Polski - w biegu przełajowym na 1,2 km i w biegu na 800 m na stadionie. Ponadto była wicemistrzynią naszego kraju na 1,5 km na przełaj (1964) i na 800 m (1964). Siedmiokrotnie reprezentowała barwy Polski w meczach międzypaństwowych. 

Po zakończeniu kariery zawodniczej odnosiła sukcesy jako trenerka Budowlanych Kielce. Jej wychowankami były m.in. wielokrotna mistrzyni Polski w biegach średnich i przełajowych Celina Magala-Sokolowska, a także halowa mistrzyni kraju na 400 m Małgorzata Ciszek.

Pracowała też jako nauczycielka wf i kurator sądowy. Przez wiele lat sędziowała również zawody lekkoatletyczne w Kielcach, już w 1965 roku Henryka Jóźwik została sędzią klasy związkowej. 

 

 

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko