Aktualności

Rekord świata Bereznowskiej w biegu 24-godzinnym

10-04-2017

Mistrzami Polski w biegu 24-godzinnym rozegranym w Łodzi zostali Andrzej Radzikowski (LKS Olymp Błonie) i Patrycja Bereznowska (AZS AWF Katowice), która przebiegła dystans 256.246 km lepszy od nieoficjalnego rekordu świata kobiet*.

Podczas całej konkurencji (pętla o długości 1981.22 m) trwała rywalizacja mężczyzn z kobietami, początkowo zarysowała się przewaga płci brzydkiej, ale ostatecznie do najlepszej szóstki awansowały trzy panie (lokaty 2-4-6 w klasyfikacji łącznej).

Dotychczasowy rekord Polski Patrycji Bereznowskiej (241.633 km) została poprawiony przez p. Patrycję aż o prawie 15 kilometrów (14.613) oraz przez Aleksandrę Niwińską (LKS Olymp Błonie) 245.101, brązowy medal zdobyła Agata Matejczuk (KS Alaska Łódź) 230.037.

Najdłuższy dystans na świecie dotychczas pokonała Japonka Mami Kudo – 11 grudnia 2011 na Tajwanie osiągnęła rezultat 255.033 km.
Trójka medalistek 8. mistrzostw Polski przebiegła łącznie dystans 731.384 km, najlepszy wynik w historii podczas mistrzostw świata należy do ultrabiegaczek ze Stanów Zjednoczonych, podczas ostatnich MŚ w Turynie osiągnęły one rezultat 720.046 km. Tegoroczne mistrzostwa świata odbędą się w dniach 1-2 lipca w Belfaście.

Wśród mężczyzn triumfował 36-letni Andrzej Radzikowski, który pokonał dystans 258.228 km, przed Sebastianem Białobrzeskim (UKS Cityzen Poznań) 249.633 i Romanem Elwartem (KS Ziemi Puckiej Puck) 241.708.

Mistrzostwa Polski kobiet w biegu 24-godzinnym rozegrano po raz ósmy, w czterech pierwszych edycjach triumfowała Aleksandra Niwińska, a w pozostałych czterech - Patrycja Bereznowska, obie biegaczki zdobyły również po jednym srebrnym medalu.
Andrzej Radzikowski po raz drugi w karierze sięgnął po złoto mistrzostw Polski (poprzednio w 2013, rok wcześniej był trzeci).

10 najlepszych zawodniczek w historii w biegu 24-godzinnym

256.246      Patrycja BEREZNOWSKA 75 Łódź, 09.04.2017
255.303      Mami Kudo 64 (JPN) 2011 (bieżnia)
250.647      Maria Jansson 85 (SWE) 2016
250.106      Edit Berces 64 (HUN) 2002 (bieżnia)
248.901      Jelena Sidorenkowa 66 (RUS) 1996 (hala, wynik wątpliwy)
247.076      Elizabeth Hawker 76 (GBR)   2011
245.101      Aleksandra NIWIŃSKA 86 Łódź, 09.04.2017
244.669      Sabrina Little 86 (USA) 2013
244.495      Katalin Nagy 79 (USA) 2015
244.232      Michaela Dimitriadu 73 (CZE) 2012

W łódzkim parku im Józefa Piłsudskiego rywalizowało 13 zawodniczek i 68 zawodników.

Pełne, nieoficjalne, wyniki:     ŁODŹ 24h