Aktualności

Podiebrady: listy startowe Pucharu Europy w Chodzie

18-05-2017

W tym roku nieco łatwiejsze zadanie czeka polskich chodziarzy w rywalizacji o wysokie lokaty w niedzielnym 12. Pucharze Europy – w Podiebradach zabraknie wielu czołowych chodziarzy Starego Kontynentu.


Na liście zgłoszeń figurują nazwiska 226 uczestników z 26 państw, ale na starcie stanie nieco mniej, m.in. wycofał się kontuzjowany przed paroma dniami Słowak Matej Tóth, mistrz olimpijski na 50 km. Najwięcej zespołów zgłoszono na dystansie seniorskim 20 km – 15 teamów męskich i 14 kobiecych (punktuje trójka najlepszych w drużynie), po 12 – na 10 km juniorów i juniorek (punktuje dwójka najszybszych) i zaledwie pięć zespołów na 50 km (bez Polaków).

20 km
mężczyźni – faworytem będzie Hiszpan Miguel Ángel López, aktualny mistrz świata i zwycięzca pucharu w 2015 r., na starcie stanie również Niemiec Christopher Linke, najlepszy Europejczyk na igrzyskach w Rio (5 m.)
kobiety – w Rio najlepiej ze startujących wypadła Włoszka Antonella Palmisano (4 m.), a w pucharze ’15 – Portugalka Ana Cabecinha (chociaż była dopiero 9.)
50 km
Przed dwoma laty pierwsze i drugie miejsca zajęli Rosjanie, obecnie para rosyjska Szyrobokow-Smerdowa będzie reprezentować kraj neutralny (ANA). Najlepsze rekordy życiowe mają Ukraińcy i Włosi.
10 km
juniorzy – czwórka z życiówkami poniżej 42 minut, w kwietniu br. na tej trasie najszybszy był Niemiec Leo Köpp (8. w MŚ U20 w Bydgoszczy), przed Francuzem Davidem Kusterem i najmłodszym z nich – 17-letnim Łukaszem Niedziałkiem (mistrzem Europy U18). Czy ta kolejność powtórzy się w PE?
juniorki – w kwietniu zdecydowanie triumfowała tu Teresa Zurek, jej głównymi rywalkami mogą być Smerdova i 16-letnia Turczynka Meryem Bekmez (mistrzyni Europy U18)

Szanse Polaków
Kobiety 20 km
Paulina Buziak już po raz siódmy w PE, czy uzyska 1:33:00 – minimum PZLA na MŚ w Londynie? W 14 startach w międzynarodowych imprezach mistrzowskich nigdy nie osiągnęła takiego wyniku.
Katarzyna Golba – powtórzenie rezultatu z mityngu w Podiebradach ’16 (1:32:36) przyniosłoby nominację na MŚ
Olga Niedziałek (97) już w debiucie na tym dystansie w Zaniemyślu zapewniła sobie start w ME U23
Joanna Bemowska – niedawno poprawiła rekord życiowy na 3000 m
Juniorki 10 km
Zuzanna Drygalska (49:12) i Agata Kowalska (49:41) z tegorocznymi rekordami życiowymi spróbują zapewne zaatakować minimum na ME U20 (48:30)
Małgorzata Cetnarska w br. w Podiebradach ustanowiła dwa rekordy życiowe, czas na kolejne
Mężczyźni 20 km
Artur Brzozowski i Jakub Jelonek z minimami na MŚ w Londynie (1:22:30) zdobytymi już w lutym w Adelajdzie
Damian Błocki poprawił w br. życiówkę o ponad minutę (1:24:44)
Rafał Sikora – ósmy w PE ’13 na 50 km, na krótszym dystansie z mniejszymi szansami na wysoką pozycję
Juniorzy 10 km
Łukasz Niedziałek – największa nasza nadzieja na wysoką lokatę w Podiebradach, 17-latek ma szanse być pierwszym naszym juniorem na podium PE.
Robert Goławski (45:59) i Michał Wiater (46:52) z zadaniem poprawienia rekordów życiowych

Lista zgłoszeń:    PODIEBRADY

jr

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko