Aktualności

ME U23: złoci Swoboda i Bukowiecki, srebro Zabawskiej

14-07-2017

Ewa Swoboda i Konrad Bukowiecki mistrzami Europy do lat 23! Srebrny medal wywalczyła Daria Zabawska, a to znaczy, że biało-czerwoni piątkowe szanse medalowe wykorzystali w 100%. Zmagania sportowców z  trybun bydgoskiego stadionu śledziło blisko 7000 widzów.

Finał biegu na 100 metrów otwierał główną część popołudniowej sesji zmagań na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka – obiektu, którego trybuny zapełniły w piątkowe popołudnie rzesze kibiców lekkiej atletyki. Polka biegła po siódmym torze, a jej startowi towarzyszył oszałamiający doping. Na metę Swoboda wpadła jako pierwsza, a po chwili na tablicach wyników wyświetlono jej wynik 11.42. Obsługujący imprezę DJ, Maciej Turowski, zagrał oczywiście fragment utworu Wolność i swoboda, a rozradowaną Polkę – pierwszą w historii naszej lekkoatletyki mistrzynię Europy do lat 23 w biegu na 100 metrów – porwał tłum entuzjastycznie nastawionych fanów.

- Czuję się bardzo dobrze, popłakałam się troszeczkę. Jestem szczęśliwa ze mam złoty medal, ale nie zrobiłam jeszcze minimum na mistrzostwa świata. Mam nadzieje ze w następnym starcie uda się je zdobyć. – mówiła na stadionie Ewa Swoboda.


Ewa Swoboda zdobyła pierwszy dla Polski złoty medal mistrzostw Europy U23 w biegu na 100 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Konrad Bukowiecki rywalom złudzeń kto jest najlepszym młodzieżowcem w pchnięciu kulą nie pozostawił już w pierwszej próbie. Polak pchający jako drugi w konkursie finałowym poprawił wynikiem 21.44 swój własny, zaledwie 1-dniowy, rekord mistrzostw Europy. Podopieczny Ireneusza Bukowieckiego nie poprzestał na tym – w ostatniej serii przypieczętował swój wielki triumf na stadionie im. Krzyszkowiaka pchając 21.59! Superbohater ponownie poprawił rekord mistrzostw, ale także wyśrubował swój rekord życiowy z otwartego stadionu.

- Lekkie korekty w technice i Konrad spokojnie pokusi się o 22 metry. – przekonywał po zakończonym konkursie dyrektor sportowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Kęcki.


W Bydgoszczy nie było mocnego na Konrada Bukowieckiego, który zdobył złoto i poprawił rekord mistrzostw Europy U23 (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Dodajmy jeszcze, że18.60 to wynik Jana Parola, który pozwolił mu zająć w finale bydgoskiego czempionatu ósme miejsce.

Daria Zabawska w pierwszej kolejce rzutu dyskiem uzyskała świetną odległość 59.03 i objęła prowadzenie. Niestety w trzeciej serii dalej posłała dysk Niemka Claudine Vita, która uzyskała aż 61.79. Dyskobolka Podlasia Białystok nie poprawiła się już do końca konkursu i wywalczyła w Bydgoszczy wicemistrzostwo Europy U23.


Rodzinne tradycje zaprowadziły Darię Zabawską do srebrnego medalu mistrzostw Europy (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Z trzecim czasem dnia – 45.98 – do finału mistrzostw Europy U23 w biegu na 400 metrów awansował Kajetan Duszyński. W rywalizacji o medale nie zobaczymy natomiast Dariusza Kowaluka – dziś 46.74 i szóste miejsce w swojej serii.

Dominika Muraszewska jako jedyna z Polek awansowała do finału biegu na 400 metrów – zawodniczka klubu AZS-AWF Warszawa czasem 52.88 poprawiła rekord życiowy. Chociaż na pierwszej rundzie zakończyły swoje indywidualne starty Mariola Karaś (53.78) i Adrianna Janowicz (53.07) to ich postawa jest bardzo dobrym prognostykiem przed startem sztafetowym.

Na półfinale starty w biegu na 100 metrów przez płotki podczas mistrzostw Europy do lat 23 w Bydgoszczy zakończyły Ewa Ochocka oraz Marlena Morton. Pierwsza z nich była w półfinale siódma i poprawiła czasem 13.58 rekord, druga zmagania zakończyła z czasem 13.73.

Po dwóch dniach 11. Mistrzostw Europy U23 Polska z trzema medalami zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

Wyniki: Bydgoszcz

Bydgoszcz, Maciej Jałoszyński

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko