Aktualności

Zakończenie kariery Barbary Madejczyk

04-10-2017

Była rekordzistka Polski w rzucie oszczepem Barbara Madejczyk nie będzie już profesjonalnie uprawiać lekkoatletyki. 29 września w jej rodzinnej Ustce odbyła się uroczystość wieńcząca znakomitą karierę sportową.

Barbara Madejczyk była najlepszą polską oszczepniczka pierwszej dekady XXI wieku, choć biało-czerwone barwy reprezentowała już w 1995 roku podczas mistrzostw Europy juniorek w Nyíregyházie na Węgrzech. W 2003 roku zdobyła złoty medal uniwersjady. Dwukrotnie startowała w finale olimpijskim – w Atenach (2004) zajęła 12. miejsce, cztery lata później w Pekinie była siódma. Wielokrotna reprezentantka Polski w największych światowych imprezach. Startowała w pucharze świata.

W 2006 roku, na zawodach pucharu Europy w Maladze, wynikiem 64.08 ustanowiła rekord Polski – wynik ten dopiero 10 lat później wyrównała, podczas Memoriału Szelesta, Maria Andrejczyk (później wyśrubowała w Rio rekord do poziomu 67.11).

Jej przyjaciółką jest Barbora Špotáková, rekordzistka świata w rzucie oszczepem.

29 września w Ustce podczas uroczystego zakończenia kariery oszczepniczce za lata sukcesów dziękowali m.in. przedstawiciele władz lokalnych. W imieniu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki pamiątkową plakietkę wręczył Barbarze Madejczyk wiceprezes Marek Fostiak.

Maciej Jałoszyński

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko