Aktualności

Polscy lekkoatleci-studenci w USA

23-11-2017

Hiszpański statystyk Carles Baronet udostępnił listę zawierającą prawie 4800 nazwisk lekkoatletów zagranicznych (ze 156 państw) studiujących na uczelniach Stanów Zjednoczonych – wśród nich znajduje się 33 Polaków.

Na studia za ocean i kontynuowanie kariery lekkoatletycznej głównie wybierają się nasi długodystansowcy, najbardziej znani to reprezentantki kraju – Magdalena Dias i Weronika Pyzik, „przeszkodowa rodzina” Konieczków: Dawid, Alicja i Aneta - obok w miniaturce (cała trójka zdobywała złoto na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży w biegu z przeszkodami) oraz Amelia Czerwińska, Marta Łukijaniuk, Sandra Szpott i Michał Roguski. 

Ze średniodystansowców warto wymienić: Michała Idziaka, Rafała Matuszczaka, Grzegorza Kunca, Kingę Szarzyńską i Klaudię Szych.

Wśród płotkarzy mamy uczestników mistrzostw świata i Europy (U18): Filipa Drozdowskiego i Ziemowita Dutkiewicza.

W br. w hali w USA w barwach Toledo startowała Agata Forkasiewicz (wicemistrzyni uniwersjady ’17 w sztafecie), a na stałe w Arizonie mieszka Diana Gajda, druga ze sprinterek.

Jedyną przedstawicielką konkurencji technicznych jest Weronika Gaudyn, 6-krotna mistrzyni Polski (U18 i U20) w trójskoku.

Nasi lekkoatleci startują w barwach uniwersytetów 17 stanów, najwięcej (po czworo), reprezentuje Kalifornię, Kolorado i Teksas.

Większość z polskich lekkoatletów-studentów ma w swym dorobku medale mistrzostw Polski w kategoriach U18, U20 i U23, ale na postęp w wynikach na kontynencie amerykańskim mogą liczyć tylko nieliczni. Niezwykle trudno jest połączyć studia, z treningiem i z bardzo przeładowanym uniwersyteckim kalendarzem startowym, szczególnie w okresie wiosennym.

jr

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko