Aktualności

Barshim i Thiam lekkoatletami roku

24-11-2017

W organizowanym po raz 30. plebiscycie IAAF na najlepszych lekkoatletów roku triumfowali Katarczyk Mutaz Essa Barshim i Belgijka Nafissatou Thiam. 


23-letnia Nafissatou Thiam w marcu 2017 roku zdobyła tytuł halowej mistrzyni Europy w pięcioboju, w maju w 
Götzis uzyskała trzeci wynik w historii w siedmioboju (7013 pkt) i w tej samej konkurencji sięgnęła po złoto w mistrzostwach świata w Londynie. 

26-letni Mutaz Essa Barshim zakończył rok 2017 nie ponosząc porażki w 11 konkursach skoku wzwyż, m.in. zwyciężył w mistrzostwach świata w Londynie oraz w sześciu mityngach Diamentowej Ligi. 9-krotnie kończył konkusy z wynikiem co najmniej 2.35 (pozostali skoczkowie świata, łącznie, tylko dwukrotnie). Od 2007 r., od samego początku kariery, jest trenowany przez Stanisława Szczyrbę.

Barshim jako pierwszy skoczek wzwyż zdobył tytuł lekkoatlety roku, Thiam – jako druga wieloboistka (w 1994 uhonorowano Amerykankę Jackie Joyner-Kersee, aktualną rekordzistkę świata w siedmioboju).

Nagrody „wschodzących gwiazd” otrzymali: 21-letni Norweg Karsten Warholm, mistrz świata w biegu na 400 m przez płotki (i mistrz Europy U23 z Bydgoszczy) oraz 22-letnia Wenezuelka Yulimar Rojas, mistrzyni świata w trójskoku.

Wyróżniono również Jamajczyka Usaina Bolta – za całokształt zakończonej kariery, Annę Bothę, trenerkę rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde'a Van Niekerka z RPA, oraz Cherry Alexander, działaczkę  z Wielkiej Brytanii.  

jr

 

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko