Aktualności

Biegowe projekty na 100-lecie Niepodległej

13-03-2018

Dwa supermaratony – w Katmandu i Warszawie – zainaugurują Narodowy Bieg Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości od Bałtyku do Tatr – poinformowali organizatorzy na konferencji w Centrum Prasowym PAP.


We wtorek 13 marca o godz. 11.11 w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja prasowa dotycząca wyjątkowych sportowych projektów na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród zaproszonych byli również Tomasz Majewski i Piotr Małachowski.

13 października, za siedem miesięcy, rozpocznie się tygodniowy bieg od wschodu do zachodu słońca w Katmandu. Uczestnicy supermaratonu pokonując dystans 100 km (w kilku etapach) uczczą pamięć polskich himalaistów. Następnie 350 osób (wyselekcjonowanych z blisko 1700 zgłoszonych) weźmie udział w trekkingu do bazy pod Everest.

10 listopada na terenie AWF odbędzie się Supermaraton Stulecia w randze mistrzostw Polski na dystansie 100 km. Start o 7.36 dokładnie w setną rocznicę przyjazdu do Warszawy Marszałka na nieistniejący już Dworzec Wiedeński. Trwająca rejestracja na te zawody zakończy się 6 czerwca w 200. rocznicę śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech.

Dzień później, 11 listopada, 100 000 osób wystartuje w Narodowym Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr, tj. w 100 Biegach Niepodległości na dystansie 10 km w 100 miastach. Początek biegów nastąpi o godz. 11:11. Uczestnicy pobiegną w jednakowych koszulkach w narodowych barwach, a na mecie otrzymają jednakowe medale i dyplomy, zaś zwycięzcy – dzieła sztuki polskich artystów;

We wtorkowym spotkaniu z mediami wzięli udział m.in.: mistrz olimpijski Tomasz Majewski, mistrz świata Piotr Małachowski, wybitni himalaiści Anna Czerwińska i Leszek Cichy, zdobywca dwóch biegunów Ziemi Marek Kamiński, dyrektor kolarskiego wyścigu Tour de Pologne Czesław Lang, czterokrotny zwycięzca Maratonu Everest Robert Celiński, bohater filmu i książki "Najlepszy" Jerzy Górski, a także sędzia główny obu supermaratonów (niżej podpisany).

Konferencję uświetniły występy zespołu „Mazowsze” obchodzącego w br. 70-lecie założenia.

Janusz Rozum

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko