Aktualności

HALOWE MŚ 2014 W SOPOCIE!

11-11-2011

Sopot będzie organizatorem 15. halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce w marcu 2014 roku. Taką decyzję podjęła w piątek obradująca w Monte Carlo Rada IAAF.

 

- Prezentowaliśmy w Monako naszą ofertę. Pozytywnie oceniono kwestie związane ze sportową infrastrukturą oraz bazą hotelową. Świetne wrażenie zrobiła Ergo Arena, w której ta impreza miałaby się odbyć - poinformował prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.
Jak zaznaczył, Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) przyznała miastu organizację mistrzostw, jednak obie strony ustaliły, że do końca roku muszą być wyjaśnione wszystkie aspekty związane z budżetem, a z tym połączone są także kwestie reklamowe. - Właściwy kontrakt powinniśmy podpisać w marcu przyszłego roku - dodał obecny w Monako Karnowski.

O tę imprezę starał się także Zagrzeb, ale stolica Chorwacji w ostatniej chwili wycofała swoją kandydaturę. 24 i 25 października gościła w Trójmieście delegacja IAAF, która wizytowała lotnisko, bazę hotelową, zaplecze treningowe, układ komunikacyjny oraz sam obiekt na granicy Gdańska i Sopotu. Przedstawiciele międzynarodowej federacji wydali wtedy pozytywną opinię.
Budżet 15. halowych mistrzostw świata nie powinien przekroczyć 20 milionów złotych. - Na tę kwotę składa się także opłata za przenośną bieżnię. Zgodnie z rządową deklaracją za około 5,5 miliona złotych zakupi ją Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nasze miasto może maksymalnie wyłożyć siedem milionów, natomiast pozostałą część pokryją sponsorzy - powiedział Karnowski.

Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Jerzy Skucha twierdzi, że dzisiejsza decyzja będzie dużym impulsem dla rozwoju tej dyscypliny w Polsce. – Nasz kraj nigdy jeszcze nie organizował imprezy tej rangi, przyznanie organizacji Sopotowi to duże wydarzenie. Aplikacja, złożona do IAAF została pozytywnie oceniona w Monako. Teraz pozostaje kwestia wyposażenia hali, w bieżnię, która w przyszości będzie mogła być używana także w innych polskich obiektach, który ostatnio powstaje coraz więcej. Jeśli chodzi o kwestie sportowe, w konurencjach rozgrywanych w hali mamy sporo zawodniczek i zawodników, którzy liczą się w walce o medale. Mam tu na myśli Tomka Majewskiego, grupę tyczkarek i tyczkarzy, ośmiusetmetrowców, sztafety itd. Jestem przekonany, że wystawimy w 2014 liczną reprezentację, jak na gospodarzy przystało. Z pewnością, wszystkie nasze gwiazdy, które będą wtedy zdrowe i w odpowiedniej formie zaprezentują się trójmiejskiej publiczności.

Halowe MŚ w Sopocie i Gdańsku odbędą się na początku 2014 roku (konkretna data będzie znana wkrótce). Natomiast najbliższa impreza tej rangi już 9-11 marca 2012 w Stambule.

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko