Aktualności

Gala w Baku: Włodarczyk i Bukowiecki drudzy w Europie

11-10-2014

Anita Włodarczyk i Konrad Bukowiecki zajęli drugie lokaty w corocznym plebiscycie European Athletics na najlepszych lekkoatletów w Europie – ogłoszono podczas gali Golden Tracks Awards w stolicy Azerbejdżanu Baku.


Mistrzyni Europy, aktualna rekordzistka świata rzucie młotem, liderka światowych tabel i zwyciężczyni cyklu IAAF Hammer Throw Challenge Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa) musiała w tegorocznym plebiscycie uznać wyższość Dafne Schippers. Holenderka, która z powodzeniem łączy starty w konkurencjach sprinterskich oraz skoku w dal z wielobojami, w tym sezonie w wielkim stylu wywalczyła w Zurychu mistrzostwo Europy w biegach na 100 i 200 metrów, a w maju rezultatem 6545 pkt. poprawiła w Götzis rekord swojego kraju w siedmioboju. Podium tegorocznego plebiscytu na najlepszą lekkoatletkę Europy uzupełniła mistrzyni z Zurychu w skoku wzwyż Hiszpanka Ruth Beitia.  


Anita Włodarczyk (z lewej) wraz z Joanną Fiodorow na podium lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Zurychu (foto: Marek Biczyk)

Mistrzostwo świata juniorów, złoto igrzysk olimpijskich młodzieży oraz przodownictwo w światowych tabelach w pchnięciu kulą 5 i 6 kilogramową oraz w rzucie dyskiem (1,5 kg) nie wystarczyło Konradowi Bukowieckimu (Gwardia Szczytno) do zdobycia tytułu Wschodzącej Gwiazdy Europejskiej Lekkoatletyki 2014 (European Athletics Rising Star). 17-letni utalentowany polski kulomiot przegrał w plebiscycie ze starszym o 4 lata Brytyjczykiem Adamem Gemilim, mistrzem Europy w biegu na 200 metrów i sztafecie 4 x 100 metrów z Zurychu 

- Drugie miejsce to oczywiście ogromny sukces ale patrząc na tegoroczne osiągnięcia i wiek zawodników pozostaje ogromny niedosyt. – napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Konrad Bukowiecki.


Konrad Bukowiecki podczas Piknku Olimpijskiego w Chorzowie we wrześniu 2014 (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Za Gemilim i Bukowieckim uplasował się francuski płotkarz Wilhem Belocian, który podczas mistrzostw świata do lat 20 w Eugene jako pierwszy junior przebiegł 110 metrów przez płotki w czasie poniżej 13 sekund. 

Drugie lokaty Anity Włodarczyk i Konrada Bukowieckiego są wyrównaniem najlepszego wyniku Polaka w organizowanym od 1993 roku plebiscycie – w 2003 roku także drugie miejsce w głosowaniu European Athletics zajął chodziarz Robert Korzeniowski.

Lekkoatletą roku w Europie w kategorii mężczyzn wybrany został rekordzista świata w skoku o tyczce Renaud Lavillenie, który pokonał skoczka wzwyż Bohdana Bondarenkę oraz długodystansowca Mo Faraha. Wśród kobiet wschodzącą gwiazdą Królowej Sportu na naszym kontynencie okrzyknięta została 21-letnia halowa mistrzyni świata z Sopotu w skoku wzwyż Rosjanka Marija Kuczina. 

Maciej Jałoszyński 

Nowsze informacje z kategorii Aktualności

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko