Aktualności z imprezy: 34. Halowe Mistrzostwa Europy

HME 2019: Toruń kontra trzech rywali

22-10-2015

Mińsk, Glasgow i Apeldoorn będą rywalami Torunia w walce o organizację Halowych Mistrzostw Europy 2019. Gospodarza imprezy poznamy wiosną przyszłego roku.

 

Gród Kopernika drugi raz startuje w rywalizacji o goszczenie halowych mistrzostw naszego kontynentu. W walce o zawody zaplanowane na marzec 2017 roku lepszy okazał się Belgrad. Tym razem przeciwnikami polskiej kandydatury są trzy silne sportowe ośrodki. Toruń ma jednak atut nad pozostałymi miastami – to hala ze stałą bieżnią lekkoatletyczną. Tymczasem w przypadku Glasgow obiektem imprezy byłaby Emirates Arena, w stolicy Białorusi zawody miałoby odbyć się w przeznaczonej na co dzień do rywalizacji w hokeju na lodzie hali Minsk Arena, a w przypadku oferty holenderskiej mistrzostwa ugościłby welodrom Omnisport Apeldoorn (znany polskim kibicom siatkówki z ostatnich meczów polskiej reprezentacji kobiet na mistrzostwach Europy)*.

Organizacja za 3,5 roku Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu wpisałaby się w obchody 100-lecia istnienia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, które przypadają właśnie w roku 2019. 

Jedynym miastem wśród kandydatów, które organizowało już halowe mistrzostwa Europy jest Glasgow – zawody odbyły się w tym mieście w 1990 roku (w hali Kevin Hall).

Decyzję Rady European Athletics dotyczącą przyznania prawa do organizacji zawodów poprzedzą wizytacje we wszystkich czterech miastach oraz prezentacja kandydatów podczas spotkania w Amsterdamie w kwietniu 2016 roku. Wtedy również poznamy zwycięzcę.

European Athletics rozpoczęło także proces wyboru gospodarza Mistrzostw Europy 2020. Zainteresowane organizacją czempionatu za 5 lat są stolice Francji i Gruzji – Paryż oraz Tbilisi. Decyzja o wyborze zostanie podjęta także wiosną przyszłego roku.

Tymczasem już za nieco ponad 2 tygodnie – na początku listopada – Rada European Athletics zdecyduje o lokalizacjach dwóch innych ważnych imprez lekkoatletycznych. We Frankfurcie poznamy organizatora Superligi Drużynowych Mistrzostw Europy 2017 (jedyną ofertę złożyło Lille) oraz Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych 2017 (kandydują Dublin oraz położony w aglomeracji Bratysławy Šamorin).

* hala w Apeldoorn posiada bieżnię, która na codzień, przy okazji np. wyścigów kolarskich,  przykrywana jest parkietem lub deskami.

Maciej Jałoszyński

Nowsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 34. Halowe Mistrzostwa Europy

Starsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 34. Halowe Mistrzostwa Europy

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko