Aktualności z imprezy: 16. IAAF Mistrzostwa Świata U20

MŚ U20: sztafeta i Konieczek z nowymi rekordami Polski

22-07-2016

Reprezentacyjna sztafeta kobiet U20 4x100 metrów oraz Aneta Konieczek w biegu przeszkodowym ustanowiły dziś w Bydgoszczy nowe rekordy Polski. Chwil zaniepokojenia dostarczyła Ewa Swoboda, której po minięciu mety potrzebna była pomoc medyczna.

 

Polska sztafeta 4x100 metrów awans do finału okrasiły nowym rekordem kraju – biało-czerwone pobiegły w składzie Klaudia Adamek, Martyna Kotwiła, Olga Pietrzak i Ewa Swoboda. Na ostatniej zmianie nasza wicemistrzyni świata do lat 20 prawie dogoniła biegnącą przed nią Amerykankę Hill, ale na ostatnim odcinku walki Polka straciła dystans do zawodniczki z USA i z grymasem bólu wbiegła na metę. Przyprowadziła nasz zespół na trzecim miejscu z rekordem Polski U20 – 44.55*. Gdy na tablicy świetlnej ukazał się rekordowy wynik przy Ewie Swobodzie był już sztab medyczny – Polce, której towarzyszyły koleżanki z kadry i trenerka Iwony Krupy, udzielonej pierwszej pomocy. Zapadła chwila trwogi o stan zdrowia gwiazdy naszej kadry, ale na szczęście okazało się, że Polkę złapał jedynie skurcz w lewą nogę. Dodajmy, że Polska awansowała do finału z trzecim wynikiem – czy jutro nasze sprinterki, miejmy nadzieję pod dowództwem Ewy Swobody, sprawią niespodziankę i włączą się aktywnie w walkę o miejsce na podium?

Aneta Konieczek sprawiła miłą niespodziankę poprawiając czasem 10:00.58 rekord Polski do lat 20 w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Wynik zawodniczki z Powodowa pozwolił jej dziś zająć dziewiąte miejsce oraz przesunąć się na pozycję wiceliderki krajowych tabel. Szybciej od juniorki z Wielkopolski biegła w tym roku jedynie olimpijka Matylda Szlęzak. Złota medalistka Celliphine Chepteek Chespol czasem 9:25.15 poprawiła dotychczasowy rekord mistrzostw, który został ustanowiony także w Bydgoszczy, w lipcu 2008.

Trzecie miejsce (po dyskwalifikacji Brazylii) w drugim biegu eliminacyjnym 4x100 metrów zespół Polski, w składzie Jakub Gałandziej, Adrian Wesela, Damian Sztejkowski i Eryk Hampel, okrasił najlepszym czasem w sezonie – 39.98. Świetnie zaprezentował się biegnący na ostatniej zmianie Hampel, który popisał się znakomitą szarżą wyprzedzający Hiszpana Ambrosa. Biało-czerwoni awansowali do finału z siódmym czasem eliminacji.


Polska sztafeta 4x100 metrów awansowała do sobotniego finału (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Weronika Grzelak po rzucie oszczepem miała na koncie 4872 punkty – dokładnie tyle ile zgromadziła po sześciu konkurencjach w maju we Wrocławiu, gdy poprawiała rekord Polski do lat 20. Zawodniczka z Wałbrzycha musiała uzyskać w biegu na 800 metrów czas 2:25.25, aby poprawić swoje rekordowe osiągnięcie. Niestety ostatnia konkurencja nie ułożyła się po myśli naszej zawodniczki. Grzelak przebiegła dwa okrążenia bydgoskiego stadionu w 2:26.41, ale sędziowie zdyskwalifikowali Polkę na mocy punktu 163.3 (a) przepisów IAAF (bieg poniżej linii toru na pierwszym wirażu). W związku z tym wieloboistka Górnika Wałbrzych została sklasyfikowana na 21. miejscu z wynikiem po sześciu konkurencjach tzn. 4872 pkt. Mistrzynią świata  została w Bydgoszczy zaledwie 17-letnia Austriaczka Sarah Lagger – jej wynik 5960 pkt. to nowy rekord kraju U20. Warto dodać, że dzisiejsza zwyciężczyni jest drugą najmłodszą mistrzynią świata U20 w siedmioboju od początku rozgrywania tej imprezy w 1986 roku. 

*wyniki podlegać będzie procesowi ratyfikacji

Pełne wyniki: Bydgoszcz

Bydgoszcz, Maciej Jałoszyński 

Nowsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 16. IAAF Mistrzostwa Świata U20

Starsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 16. IAAF Mistrzostwa Świata U20

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko