Aktualności z imprezy: 42. IAAF Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych

2017 rokiem mistrzostw świata w Afryce

18-11-2014

Decyzją obradującej w Monako Rady IAAF w roku 2017 dwa afrykańskie kraje będą gospodarzami dużych imprez lekkoatletycznych – w marcu w stolicy Ugandy, Kampali, odbędą się 42. IAAF Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych, a latem tego samego roku Nairobi, stolica Kenii, zaprosi na jubileuszowe 10. IAAF Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych. 


Uganda uzyskując prawo organizacji mistrzostw w biegach przełajowych została czwartym afrykańskim krajem – po Maroku (kraj ten gościł zawody dwukrotnie), Republice Południowej Afryki i Kenii – który zorganizuje czempionat w tej specjalności lekkoatletycznej. Mistrzostwa odbędą się w stolicy kraju, Kampali, w drugiej połowie marca 2017 roku. Jednocześnie Uganda pierwszy raz w swojej historii ugości zawody z kalendarza IAAF. Miejscowi działacze doświadczenia organizacyjne zdobywali m.in. przygotowując tegoroczną edycję akademickich mistrzostw świata w biegach przełajowych w Entebbe. Rywalem Kampali była stolica Bahrajnu Manama. 

Najbliższe mistrzostwa globu w biegach przełajowych odbędą się 28 marca 2015 w Guiyangu w Chinach. 

Kilka miesięcy po zakończeniu mistrzostw w Ugandzie lekkoatletyczny świat ponownie skieruje swój wzrok na Afrykę. Latem 2017 roku stolica Kenii – Nairobi – będzie gospodarzem jubileuszowej edycji mistrzostw świata juniorów młodszych. Czempionat dla zawodników do lat 17 wróci na Czarny Ląd po 12 latach – w 2005 roku gospodarzem imprezy był Marrakesz. Przypomnijmy, że pierwsza edycja tych zawodów odbyła się w 1999 roku w Bydgoszczy. Nairobi było jedynym kandydatem do organizacji mistrzostw. 

Najbliższy czempionat świata juniorów młodszych odbędzie się natomiast od 15 do 19 lipca 2015 w Cali, w Kolumbii. Warto zauważyć, że wyniki z Cali i Nairobi będą oznaczone w tabelach statystycznych literką "A" – oba miasta leżą na wysokości ponad 1000 metrów nad poziomem morza: Cali ok. 1050 metrów n.p.m., a Nairobi ponad 1600 metrów n.p.m.

Maciej Jałoszyński

Nowsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 42. IAAF Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko