Aktualności z imprezy: 17. IAAF Halowe Mistrzostwa Świata

Madryt: rekord kraju U20 Adrianny Sułek, Polki najlepsze

27-01-2018

Adrianna Sułek (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) poprawiła w Madrycie blisko 19-letni halowy rekord Polski U20 w pięcioboju*. Podopieczna Wiesława Czapiewskiego zgromadziła 4326 pkt. i wsparła naszą juniorską drużynę kobiet, która triumfowała w meczu przeciwko Czechom, Francji, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

Wieloboistka Zawiszy w pierwszych trzech konkurencjach poprawiała rekordy życiowe. Bydgoszczanka najpierw przebiegła 60 metrów przez płotki w 8.54, później skoczyła wzwyż 1.79, a następnie uzyskała w pchnięciu kulą 12.79. Po trzech konkurencjach Sułek miała realną szansę zostać liderką europejskich tabel w gronie seniorek! Ostatecznie jednak skok w dal na 6.03 i czas 2:23.27 w biegu na 800 metrów pozwoliły jej na zgromadzenie 4326 punktów. To obecnie czwarty wynik na świecie w kobiecym pięcioboju, a listy światowe są jedną z podstaw do zaproszenia zawodników na halowe mistrzostwa świata (IAAF zrobi to na podstawie tabel z 12 lutego). Sułek o ponad 100 punktów poprawiła w Madrycie rekord Polski U20 Magdaleny Szczepańskiej z 1999 roku (4201 punktów). Nowa rekordzistka w trzech pierwszych oraz w ostatniej konkurencji uzyskała wyniki lepsze niż przed blisko dwiema dekadami zawodniczka Lubtouru Zielona Góra (w skoku w dal osiągnęła 11 centymetrów mniej niż poprzedniczka).


Polskie wieloboistki na meczu w Madrycie. Pierwsza od prawej w górnym rzędzie Adrianna Sułek, rekordzistka kraju. Jutro walczyć będą seniorki.

Ósme miejsce zajęła Patrycja Adamczyk (3843 pkt.), która podczas rywalizacji wielobojowej ustanowiła m.in. rezultatem 1.79 wartościowy rekord życiowy w skoku wzwyż. Dzięki postawie Sułek i Adamczyk Polki zgromadziły 8169 punktów i wygrały w meczu z Brytyjkami (drugie miejsce – 8038 pkt.), Czeszkami, Francuzkami i Hiszpankami. Niestety ostatniej konkurencji nie ukończyła dziś Klaudia Nazarowicz (ostatecznie 14. miejsce i 2658 pkt.).

W Madrycie trwa także rywalizacja siedmioboistów. W kategorii U20 po pierwszym dniu Polska przegrywa jedynie z Francją. Indywidualnie drugie miejsce zajmuje Aleksy Boroń (2936 pkt.), piąty jest Szymon Dziuba (2847 pkt.), a piętnasty Kacper Jastrzębski (2642 pkt.). Boroń i Dziuba mają za sobą bardzo dobry dzień, poprawili kilka rekordów życiowych i mogą z optymizmem patrzeć na niedzielną odsłonę wieloboju.

Przed skokiem wzwyż Polacy tracili do prowadzących Czechów zaledwie 2 punkty. Po skoku wzwyż nasi zawodnicy mają 3 punkty straty do południowych sąsiadów, ale oba kraje spadły odpowiednio na drugie i trzecie miejsce. Liderami są Francuzi z dorobkiem 9536 punktów, Polacy zgromadzili ich 9502. Trójka naszych indywidualnie plasuje się w ścisłej czołówce – czwarty jest Paweł Wiesiołek (3201 pkt), szósty Rafał Abramowski (3168 pkt) i siódmy Patryk Baran (3133 pkt). Najmłodszych z biało-czerwonych, Rafał Horbowicz, z dorobkiem 2973 punktów jest 14.

Jutro (w niedzielę 28 stycznia) zapraszamy także na profil PZLA w serwisie Instagram – w ramach akcji #mypzla zarządzać nim będą nasze wieloboistki. Przez cały dzień pojawi się tam wiele materiałów zza kulis madryckiego meczu. 

* wynik będzie podlegać procesowi ratyfikacji

Maciej Jałoszyński

Nowsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 17. IAAF Halowe Mistrzostwa Świata

Starsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 17. IAAF Halowe Mistrzostwa Świata

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko