Aktualności z imprezy: 93. PZLA Mistrzostwa Polski

Białystok gospodarzem 93. Mistrzostw Polski

11-10-2016

Białystok będzie od 21 do 23 lipca 2017 roku gospodarzem 93. Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce. W przyszłym sezonie mistrzostwa do lat 20 zorganizuje Toruń, a zawodników do lat 23 ugoszczą Suwałki. 

 

Mistrzostwa Polski seniorów w pełnym programie będą gościć w Białymstoku pierwszy raz w historii. Stolica Podlasia gościła w przeszłości mistrzostwa mężczyzn, ale było to ponad 80 lat temu, w lipcu 1935 roku. W przyszłym sezonie zawody będą dla polskich lekkoatletów ostatnią szansą na wywalczenie przepustek uprawniających do startu w 16. IAAF Mistrzostwach Świata, które w sierpniu odbędą się w Londynie. W uzyskiwaniu dobrych wyników powinna pomóc zupełnie nowa bieżnia – stadion na Zwierzyńcu przechodzi obecnie modernizację. Białystok oraz województwo podlaskie od lat aktywnie wspierają lekkoatletykę, czego efektem był m.in. start siedmiu zawodników z regionu na igrzyskach w Rio de Janeiro.

- Dla regionu organizacja mistrzostw Polski w stolicy Podlasia to szansa na zaprezentowanie się naszych najlepszych zawodników – w tym halowej mistrzyni świata Kamili Lićwinko, medalisty olimpijskiego Wojciecha Nowickiego oraz rekordzistki Polski Marii Andrejczyk – na najważniejszej krajowej imprezie lekkoatletycznej przed własnymi kibicami. Jestem przekonany, że stadion na Zwierzyńcu zapełni się w lipcu przyszłego roku sympatykami lekkoatletyki – zapewnia Tomasz Dąbrowski wiceprezes Podlaskiego Związku Lekkiej Atletyki. Instytucja ta wesprze merytorycznie w organizacji zawodów Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, którzy będzie odpowiedzialny za przygotowanie mistrzostw.

Wcześniej – w lutym – gospodarzem 61. PZLA Halowych Mistrzostw Polski będzie Arena Toruń. 17 i 18 lutego lekkoatleci powalczą o medale i minima na mistrzostwa Europy w Belgradzie.

W 2017 roku ciekawie zapowiadają się 34. PZLA Mistrzostwa Polski U23 – najlepszych polskich młodzieżowców, tuż przed bydgoskimi mistrzostwami Europy, ugoszczą Suwałki. Na bieżni nowoczesnego stadionu zobaczymy zatem m.in. Ewę Swobodę. Zawody zaplanowano na 1 oraz 2 lipca.

Stolicą juniorskiej lekkoatletyki będzie w kolejnym sezonie Toruń – najpierw w lutym odbędą się tutaj halowe mistrzostwa do lat 18 i 20, a następnie w drugi weekend lipca (7-9) Miejski Klub Lekkoatletyczny zaprosi na 71. Mistrzostwa Polski U20.

Młodzicy swój czempionat będą mieli 23 i 24 września 2017 roku w Białej Podlaskiej.

Gospodarzem mistrzostw Polski seniorów w biegu na 10 000 metrów będzie Rybnik. Tradycyjnie czempionat w półmaratonie odbędzie się na początku września w Pile, a mistrzostwa w maratonie w kwietniu w Dębnie (kobiety) i Warszawie (mężczyźni). O medale w biegu na 10 kilometrów kobiety powalczą w Łodzi, a mężczyźni w Gdańsku. Otwarte mistrzostwa Polski w biegu ulicznym na 5 kilometrów zorganizują Kleszczów (kobiety) i Siedlce (mężczyźni). W biegu 24-godzinnym rywalizacja odbędzie się w Łodzi.

W załączniku prezentujemy projekt kalendarza PZLA na sezon 2017.

Maciej Jałoszyński

Nowsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 93. PZLA Mistrzostwa Polski

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko