Aktualności z imprezy: 61. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski

Orlen Cup Łódź 2017: 5.87 Liska, 1.97 Lićwinko

16-02-2017

Piotr Lisek skoczył w łódzkiej Atlas Arenie 5.87 i zwyciężył w konkursie skoku o tyczce przed Pawłem Wojciechowskim (5.78). Kamila Lićwinko otworzyła sezon od wygranej z wynikiem 1.97.

 

Startowi naszej wicemistrzyni świata U20 towarzyszył oczywiście słynny fragment piosenki „Wolność i swoboda” grany przez DJ Macieja Gambita Turowskiego z Bydgoszczy. Swoboda w eliminacjach minimalnie uległa Jury Levi – obie sprinterki uzyskały czas 7.28 (Polka 7.279, Jamajka 7.274). W finale podopieczna Iwony Krupy nabrała wiatru w żagle i niesiona żywiołowym dopingiem łódzkiej publiczności triumfowała z czasem 7.20. Dzisiejszy rezultat Swobody jest jej najlepszym wynikiem w tym sezonie i dobrym prognostykiem przed halowymi mistrzostwami Polski oraz Europy, które odbędą się odpowiednio w weekend w Toruniu i za 2 tygodnie w Belgradzie. 

Kubańczyk Yunier Perez okazał się najlepszym sprinterem łódzkiego mityngu – zawodnik z Karaibów przebiegł 60 metrów w 6.53 i pokonał o 0.03 sekundy Jamajczyka Ryana Shieldsa. Najlepszy z Polaków, Dominik Smosarski, był czwarty z czasem 6.79, ale po biegu wymagał interwencji lekarskiej i płytę Atlas Areny opuścił utykając.

Szybciej niż w finale pobiegła już w eliminacjach Karolina Kołeczek, która w pierwszej serii wypełniła czasem 8.11 minimum PZLA na halowe mistrzostwa Europy. W biegu finałowym sandomierzanka była piąta (8.15), a triumfowała Kanadyjka Phylicia George, która jako jedyna „złamała” osiem sekund uzyskując czas 7.93.

Na wysokim poziomie stał finałowy bieg mężczyzn na 60 metrów przez płotki. Trzeci na mecie Damian Czykier uzyskał 7.71 i zapewnił sobie prawo startu w halowych mistrzostwach w Kombank Arenie w Belgradzie. Zwycięstwo, okraszone rekordem Węgier 7.64, odniósł Balazs Baji. Po finałowym biegu wszyscy jego uczestnicy serdecznie pogratulowali Arturowi Nodze, który kilkanaście godzin przed startem został ojcem.

Udanie w sezon halowy weszła Kamila Lićiwnko. Zawodniczka Podlasia Białystok początkowo nie planowała startów w tej części roku, ale ostatecznie zmieniła zdanie i świetnie spisała się w Atlas Arenie. Partnerka treningowa lidera światowych tabel Sylwestra Bednarka w pierwszych próbach pokonywała poprzeczkę zawieszoną na 1.84, 1,88, 1.91 (wypełniając tym samym minimum na halowe mistrzostwa Europy w Belgradzie) oraz w drugiej 1.94. W trzecim podejściu zawodniczka Podlasia Białystok zaliczyła 1.97 i wysunęła się tym samym na pozycję wiceliderki światowych tabel. Halowa mistrzyni świata atakowała jeszcze w Łodzi wysokość 2.01, ale niestety bez powodzenia. Wartościowy rekord życiowy ustanowiła czwarta dziś Aleksandra Nowakowska – aktualna halowa mistrzyni Polski U20 pokonała w Atlas Arenie poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.84.


Kamila Lićwinko udanie rozpoczęła sezon 2017 pokonując w Atlas Arenie 1.97 (foto: Marek Biczyk)


Paweł Wojciechowski konkurs w łódzkiej hali rozpoczął od pokonania z solidnym zapasem wysokości 5.30. Z 5.50 Wojciechowski uporał się dopiero w trzeciej próbie, Piotr Lisek w drugiej. Obaj Polacy nie mieli problemów z pokonaniem kolejnej wysokości 5.65 i ostatecznie do skoków na 5.78 przystąpili tylko oni i halowy mistrz świata z Sopotu z 2014 roku Grek Konstandinos Filipidis. Po dwóch nieudanych podejściach do 5.78 w trzecich poprzeczkę zawieszoną na wysokości równej minimum na halowe mistrzostwa Europy pokonali obaj Polacy! Filipidisowi nie udało się zaliczyć 5.78, a po skokach naszych zawodników trybuny Atlas Areny ogarnął szał radości. Jeszcze większy entuzjazm wzbudziła udana próba Liska na 5.87, która zapewniła zawodnikowi OSOT-u Szczecin triumf w łódzkim mityngu. Mimo wielkiego dopingu podopieczny Marcina Szczepańskiego nie uporał się z wysokością 5.94. Po mityngu Orlen Cup Lisek i Wojciechowski są jedynymi Europejczykami, którzy wypełnili wynoszące 5.78 minimum na halowe mistrzostwa kontynentu w Belgradzie.

Trzeci na listach światowych Konrad Bukowiecki nie miał sobie równych w Atlas Arenie. Polak co prawda nie był do końca zadowolony ze swojego startu w Łodzi, ale wygraną zapewnił sobie z dobrym wynikiem 20.73. Drugi w konkursie Frank Elemba z Konga w najlepszej próbie uzyskał 20.27.

W godzinach porannych Atlas Areną zawładnęły dzieci, które wzięły udział w zawodach Młody Orlen Cup o Puchar Fundacji Caroline Le Frak – wieczorem puchar oraz medale odebrali uczniowie ze szkoły podstawowej w Aleksandrowie Łódzkim, która okazała się najlepsza w zmaganiach młodych adeptów sportu. Nagrody uczniom wręczyli Lech Leszczyński, prezes Łódzkiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, oraz były mistrz Europy w biegu na 400 metrów przez płotki Paweł Januszewski.

Pełne wyniki: Łódź (Atlas Arena)

Łódź, Maciej Jałoszyński

Nowsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 61. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski

Starsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 61. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko