1 / 0

Bereznowska i Radzikowski mistrzami Europy w biegu 24-godzinnym

W mistrzostwach Europy w biegu 24-godzinnym zakończonych w niedzielę w Timisoarze Polacy sięgnęli po trzy złote medale: Patrycja Bereznowska i Andrzej Radzikowski (obydwoje na zdjęciu) - indywidualnie oraz drużyna kobiet.

W rywalizacji kobiet tradycyjnie Polki najlepiej spisywały się w drugiej połowie biegu. Patrycja Bereznowska, mistrzyni i rekordzistka świata, objęła prowadzenie po 17 godzinach, ale do samego końca zacięty opór stawiała Stine Rex. Polka przebiegła dystans 243 km 350 m, wyprzedzając Dunkę o 1430 m. Bardzo dobry finisz zapewnił Małgorzacie Paździe-Pozorskiej brązowy medal, ze stratą 1230 m do Rex. Do klasyfikacji drużyny liczył się również wynik Moniki Biegasiewicz, czwartej na mecie. W ostatnich godzinach znacznie poprawiła swoją pozycję Aneta Rajda (6 m.), Milena Grabska-Grzegorczyk, piąta z naszego teamu, zajęła dziewiąte miejsce.

Suma dystansów pokonanych przez trzy najlepsze nasze reprezentantki wyniosła 720 km 450 m, Polki zapewniły sobie złoty medal znacznie przed końcem biegu. Drugie miejsce zajęły Niemki ze stratą aż 64 km 210 m (każda z czterech Polek pokonała większy dystans niż najlepsza z Niemek).

Podobnie jak w ostatnich latach początek biegu mężczyzn należał do Litwina Aleksandra Sorokina, który wypracował sobie nawet 15-kilometrową przewagę. Po ponad 22 godzinach został doścignięty przez Francuza Stephane Ruela, a na 53 minut przed końcem biegu znakomite tempo przyniosło prowadzenie a następnie tytuł mistrzowski Andrzejowi Radzikowskiemu. Nasz zawodnik przebiegł dystans 265 km 410 m, Francuz – o 1870 m mniej, Litwina od srebra dzieliło 2550 m. Na 21 miejscu uplasował się Łukasz Sagan, a na 32. – Przemysław Basa.
Drużynowo triumfowali Francuzi, przed Brytyjczykami, Niemcami i Polakami.