1 / 2

Rzeszów 2022: Zakrzewski i Niemczyk biją rekordy Polski na 200 metrów

Rzeszów 2022: Zakrzewski i Niemczyk biją rekordy Polski na 200 metrów Rzeszów 2022: Zakrzewski i Niemczyk biją rekordy Polski na 200 metrów

Marek Zakrzewski (AML Słupsk) ustanowił w finale biegu na 200 metrów halowy rekord Polski U18 osiągając czas 21.34*. Na tym samym dystansie własny rekord Polski U20 poprawiła, czasem 23.49*, Magdalena Niemczyk.

U18

Bieg na 60 metrów przez płotki kobiet

Do ostatnich metrów o złoto walczyły Zuzanna Zając, liderka tabel, oraz Amelia Kielar. Minimalnie lepsza okazała się Zająć, która wygrała z czasem 8.35. Druga byłą Kielar – 8.37. Brąz zdobyła Wiktoria Gadajska – 8.47.

Bieg na 60 metrów przez płotki mężczyzn

Po pasjonującej walce złoty medal zdobył Kacper Chmielewski – 8.24. Na mecie zawodnik z Hrubieszowa pokonał lidera krajowych tabel, czyli Marcela Dobrowolskiego (8.26). Z brązowego medalu cieszył się Hubert Woźniak – 8.27.

Bieg na 200 metrów kobiet

Oliwia Klar nie dała się na ostatniej prostej wyprzedzić Oliwii Zimoląg i z czasem 24.57 zdobyła złoty medal. Wicemistrzyni kraju osiągnęła 24.78. Brąz dla Zuzanny Adamczewskiej (25.56).

Bieg na 200 metrów mężczyzn

Świetnie zaprezentował się Marek Zakrzewski. Podopieczny Tomasza Czubaka z AML Słupsk aż o 19 setnych sekundy poprawił własny rekord Polski do lat 18. Na szybkiej rzeszowskiej bieżni Zakrzewski osiągnął 21.34 (w sobotnich eliminacjach 21.53) i pokonał Radosława Lacha (21.66) oraz Mateusza Kochmańskiego (22.24). Wynik mistrza kraju jest trzecim najlepszym rezultatem w tegorocznych tabelach światowych kategorii U18.

Bieg na 300 metrów kobiet

Nie zawiodła liderka tabel – Aleksandra Suchenek, faworytka biegu, wygrała osiągając czas 40.10. Wicemistrzynią kraju do lat 18 została, z rekordem życiowym 40.60, Julia Przewieźlik. Brąz dla Zuzanny Osickiej – 40.78.

Bieg na 300 metrów mężczyzn

W bardzo szybkim, pełnym rekordów życiowych, finale do ostatnich metrów o złoto rywalizowali Jan Gonkiewicz i Adrian Wójciak. Na mecie minimalnie lepszy był ten drugi – wygrał z czasem 34.66. Wicemistrz Polski osiągnął 34.69. Brązowy medalista – Jakub Pestka – 35.39.

Bieg na 600 metrów kobiet

Bardzo ciekawy przebieg miała rywalizacja w finale kobiet, który zakończył się zwycięstwem Jagody Bochenek – zawodniczka z Bytomia wygrała złoto z czasem 1:38.35. Drugie miejsce zajęła Nikola Nagięć (1:38.52), a trzecia była Daria Domżalska (1:38.74).

Bieg na 600 metrów mężczyzn

Złoty medal zdobył Karol Makiła (1:23.81), który na mecie wyprzedził Michała Kijewskiego (1:24.01), a braz zdobył Kamil Przybyła (1:24.19).

Bieg na 1000 metrów mężczyzn

Jory Teixeira z SKLA Sopot zdobył złoto z czasem 2:36.06. Drugie miejsce wywalczył Mateusz Śmiertka z bydgoskiego Zawiszy – 2:36.54. Brązowy medal zdobył Maciej Janicki – 2:36.65.

Bieg na 2000 metrów kobiet

Przez większość dystansu Izabela Kuczaba vel. Kuciabińska biegła w duecie z Zuzanną Wiernicką. Na ostatnim okrążeniu pierwsza z nich odskoczyła rywalce i zdobyła złoto z czasem 6:14.43. Wicemistrzyni kraju na mecie zameldowała się z czasem 6:16.15. Brązowy medal dla Natalii Pachockiej – 6:22.09.

Skok w dal kobiet

Mistrzynią Polski została, z rekordem życiowy 5.73 ustanowionym w pierwszej serii, Julia Podruczna. Drugie miejsce zajęła liderka tabel, stawiana w roli faworytki, Julia Adamczyk (5.67). Trzecie miejsce wywalczyła klubowa koleżanka zwyciężczyni – Dagmara Adamcio (5.60).

Trójskok mężczyzn

Wszyscy medaliści poprawili rekordy życiowe. Franciszek Zuter złoto zapewnił sobie próbą z piątej kolejki, w której osiągnął 13.54. Drugi był Mateusz Misterek – 13.51. Brązowy medal wywalczył Bartosz Opielewicz (13.21).

Pchnięcie kulą kobiet

Medalistki najdalsze próby oddały w piątej serii. Najlepszą zawodniczką konkursu została Julia Michałowska – 15.14. Drugie miejsce dla Anny Kicińskiej (15.07), a brązowy medal wywalczyła Patrycja Ligman (13.72).

Pchnięcie kulą mężczyzn

Lider tabel Karol Kijewski wygrał pchając 18.35. Drugie miejsce, z rekordem życiowy 18.13, zajął Tomasz Ośkiewicz. Brązowy medal wywalczył Mateusz Chodakowski – 16.47.

Siedmiobój

Mistrzostwo Polski w wielobojach zdobył Filip Kucharski z Kresów Otwock (4521 pkt.) Mateusz Kotlarski po ambitnym biegu na 1000 metrów przesunął się na drugą pozycję i srebro zdobył z wynikiem 4481 pkt. Brązowy medal dla Szymona Kosmowskiego – 4389 pkt.

Sztafeta 4 x 400 metrów MIX

Mistrzami Polski zostali zawodnicy KKL Stal Stalowa Wola (3:40.46), którzy na dystansie pokonali SKLA Sopot (3:43.43). Brązowy medal wywalczył klub Stal Ostrów Wielkopolski, przed rokiem złoty (3:43.96).

U20

W finałowym biegu najszybsza była Alicja Sielska, która finiszowała z czasem 8.46. Srebrny medal zdobyła Natalia Szczęsna (8.51), a brąz wywalczyła klubowa koleżanka zwyciężczyni – płotkarka Wisły Puławy – Wiktoria Oko (8.52). Trenerem medalistek z Wisły jest Stanisław Murat.

Lider polskich tabel Patryk Kamionek zdystansował rywali wygrywając finał z czasem 7.85. Wicemistrzem kraju został Stanisław Woliński (8.01), a brązowy medal wywalczył Oskar Bydoń (8.05).

Magdalena Niemczyk, która przed tygodniem ustanowiła w Rzeszowie rekord Polski czasem 23.53 w finale wyśrubowała rekordowy rezultat osiągając 23.49. Zawodniczka z Kolbuszowej na mecie o ponad pół sekundy wyprzedziła Julię Dziamską (24.03). Brązowy medal zdobyła Aleksandra Piotrowska (24.21).

Igor Bogaczyński wygrał sprint na 200 metrów z czasem 21.32, poprawiając rekord życiowy. Drugie miejsce wywalczył Remigiusz Zazula (21.86), a brąz zdobył Jakub Śliwa (21.94).

Bieg na 400 metrów kobiet

Martyna Guzowska, przed rokiem druga, wygrała bieg na 400 metrów z identycznym czasem jaki uzyskała 12 miesięcy temu w Toruniu – 55.84. Druga była Justyna Kuźmińska (56.36), a trzecia Aleksandra Lis – 56.88.

Bieg na 400 metrów mężczyzn

Po niezwykle pasjonującym finiszu złoto zdobył Piotr Dąbrowski. Mistrz Polski na metę wpadł jednocześnie z Jakubem Szczepaniakiem – obaj panowie uzyskali czas 47.90. Dąbrowski złoto zdobył dzięki przewadze 0.001 sekundy. Brązowy medal wywalczył dotychczasowy lider krajowych tabel Adam Kadyło – 48.13.

Bieg na 800 metrów kobiet

Na początku ostatniego okrążenia zaatakowała Wiktoria Wróbel. Zbudowała bezpieczną przewagę i wygrała z czasem 2:10.09. Drugie miejsce wywalczyła Małgorzata Strzeżysz (2:11.34), a trzecia była Zuzanna Hajduk (2:11.87). Bez medalu – na czwartym miejscu – zakończyła zmagania liderka tabel, która prowadziła przez 600 metrów finału, czyli Martyna Krawczyńska.

Bieg na 800 metrów mężczyzn

W finale mocno na ostatnim okrążeniu ruszył Kacper Lewalski, rekordzista kraju, i wygrał z czasem 1:56.11. Drugie miejsce zajął Mateusz Makowski (1:57.74), trzeci był Igor Hawełko (1:58.02).

Bieg na 3000 metrów kobiet

Złoty medal wywalczyła Julia Jaguścik (9:37.67), która pokonała Maję Peryt (9:56.28) oraz dotychczasową liderkę krajowych tabel Katarzynę Napiórkowska (9:57.84).

Bieg na 3000 metrów mężczyzn

Maciej Megier wygrał z czasem 8:34.18, pokonując lidera tabel Adriana Romberga (8:37.79) oraz Patryka Szmita (8:40.02).

Trójskok kobiet

Anna Kłosińska poprawiła rekord życiowy i wygrała skacząc 12.38. Drugie miejsce dla Julii Dudy (12.30), a trzecie dla Mai Boruchardt – 12.18.

Mistrzostwo Polski z wynikiem 14.92 zdobył Jakub Bracki. Drugi w konkursie Jakub Róg osiągnął 14.43 i zaledwie o centymetr pokonał Cezarego Wilka.

Skok wzwyż kobiet

Katarzyna Kokot złoty medal okrasiła rekordem życiowym 1.77. W emocjonującym konkursie srebro zdobyła Adrianna Litwin (1.72), a brąz Alicja Wysocka, która skoczyła 1.70.

Skok wzwyż mężczyzn

Sebastian Moszczyński po zaliczeniu 2.14 bez powodzenia atakował 2.18 i zdobył zloty medal. Srebro wywalczył Jakub Nielub, przed rokiem trzeci. W Rzeszowie poprawił rekord życiowy skacząc 2.12. Trzeci był Mikołaj Szczęsny (2.10).

Skok o tyczce kobiet

Maja Chamot po zaliczeniu 4.10 pewna tytułu mistrzowskiego bez powodzenia atakowała poprzeczkę zawieszona na 4.23 (rekord Polski U20). Valentyna Iakovenko skoczyła 3.85 i z rekordem życiowym zdobyła srebro. Trzecie miejsce w konkursie, z wynikiem 3.70, zajęła Maria Bartel.

Zuzanna Maślana wygrała z wynikiem 15.42, dominując w konkursie. Druga Alicja Gajewska pchnęła 13.47, a trzecia Martyna Dobrowolska 12.55.

Siedmiobój

W rywalizacji najbardziej wszechstronnych juniorów mistrzem kraju został Artur Brzeziński z MKS-MOS Wrocław, który w dwudniowej potyczce zgromadził 4718 pkt. Drugie miejsce zajął Norbert Czerwionka (4640 pkt.), a trzecie Marcin Jung (4610 pkt.).

Złote medale w biegu rozstawnym zdobył klub AZS UWM Olsztyn, w którego składzie nie zabrakło Kacpra Lewalskiego. Mistrzowski skład uzyskał czas 3:33.17. Drugie miejsce wywalczyła ekipa MKL-u Jarocin (3:33.85), a trzecie AZS Politechnika Opolska (3:37.40).

Pełne wyniki: Rzeszów