1 / 0

Dublet Zakrzewskiego. Polak mistrzem Europy U20 w biegu na 200 metrów

Znakomita passa Marka Zakrzewskiego w Jerozolimie. Sprinter ze Słupska po wygraniu biegu na 100 metrów triumfował podczas mistrzostw Europy juniorów na dystansie 200 metrów. To pierwszy dublet na tych dystansach podczas juniorskiego czempionatu od 1991 roku.

Zakrzewski po świetnym występie w krótkim sprincie ponownie zaimponował w rywalizacji na 200 metrów. W imponującym stylu wygrał finał poprawiając czasem 20.63 rekord życiowy. Nasz młody i utalentowany junior przesunął się na czternaste miejsce w polskich tabelach historycznych. Miejsce dzieli to z wicemistrzem olimpijskim w sztafecie z Moskwy Zenonem Licznerskim. Zakrzewski będzie juniorem jeszcze w przyszłym sezonie, w którym zaplanowano mistrzostwa globu w tej kategorii wiekowej. Wcześniej, w czwartek, przed naszym sprinterem jeszcze start w Jerozolimie w biegu rozstawnym.

Brązowy medal w biegu na 400 metrów padł łupem lidera tabel Maksa Szweda. Polak osłabł na finiszowych metrach i ostatecznie zdobył brąz z czasem 46.31. Złoto wybiegał Duńczyk Jónas Gunnleivsson Isaksen – 45.86.

W porannej środowej sesji mistrzostw srebrny medal zdobyła Zuzanna Wiernicka. Nasza juniorka młodsza pobiegła 3000 metrów w czasie 9:21.40 i poprawiła rekord Polski U18*.

Czwarte miejsce zajął tyczkarz Michał Gawenda (5.30), który medal przegrał przez zrzutkę w pierwszej próbie właśnie na 5.30. Także czwartą lokatę wywalczyła w biegu na 1500 metrów Julia Gruchała (4:20.19). Piąty na 3000 metrów był Kamil Herzyk (8:49.84). Mateusz Helman wywalczył szóste miejsce w pchnięciu kulą (18.82). Siódma na dystansie 3000 metrów z przeszkodami finiszowała Martyna Krawczyńska (10:27.55).

W półfinale biegu na 400 metrów przez płotki Wiktoria Gadajska ustanowiła czasem 58.40 rekord Polski U18*.