Menu
1 / 0
Aktualności /

Zofia Smętek–Witold Smentek – historia prawdziwa

Zofia Smętek–Witold Smentek – historia prawdziwa

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja Krzysztofa Kisiela. Tym razem autor cenionych opracować dotyczących chodu sportowego zainteresował się historią wszechstronnej sportsmenki Zofii Smętek.

Dyskusja na temat znaczenia i wpływu płci w sporcie a co za tym idzie osiągnięcie sukcesu sportowego, w ostatnich latach nasiliła się. Wpływ na to miało parę czynników. Jednym z nich jest zwiększająca się wiedza naukowa na temat złożonej biologii płci a także coraz szersze jej rozpropagowanie i wśród społeczeństwa.

Duże znaczenie ma także rosnąca i widoczna w przestrzeni publicznej aktywność osób transpłciowych, interpłciowych czy niebinarnych.

Rozwój poziomu sportowego wśród kobiet a także ich dążenie za wszelką cenę aby dorównać mężczyznom, poprzez starty w dyscyplinach czy konkurencjach sportowych zarezerwowanych dotychczas tylko dla mężczyzn, powiększają zainteresowanie tym zagadnieniem.

Prawo osób do życia w zgodzie z własną tożsamością płciową jest niepodważalne, oznacza to że najlepszym sposobem na uszanowanie go w kontekście sportowym jest zachowanie segregacji płciowej i dopuszczenie każdej osoby identyfikującej się jako kobieta do startu w kobiecych konkurencjach.

Świat sportu a szczególnie lekkoatletyka spotkały się z osobami interpłciowymi, które w rywalizacji z kobietami zdobywały medale na mistrzostwach krajowych czy na igrzyskach olimpijskich, a także ustanawiały rekordy świata.

Do grona najbardziej znanych lekkoatletek będącymi osobą interpłciową, należy zaliczyć reprezentantkę Włoch Marię Patino, reprezentantkę Republiki Południowej Afryki Caster Semenya a także dwie Polki: Stanisławę Walasiewiczównę i Zofię Smętek.

Poniższa publikacja przestawia sylwetkę kaliszanki wszechstronnej sportsmenki Zofii Smętek, której wiodącą dyscypliną była lekkoatletyka, specjalizowała się w rzucie oszczepem. Była ona reprezentantką Polski w meczach międzypaństwowych, mistrzynią kraju a także rekordzistką świata w rzucie oszczepem oburącz.

Przez bardzo długi czas nazwisko Zofii Smętek ulegało zapomnieniu, wiedzieli o niej tylko nieliczni. Na „szerokie wody” publicystyczne nazwisko Zofii Smętkównej wypłynęło on w momencie wprowadzenia obowiązkowego badania płci przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Często w doniesieniach prasowych, które informowały o pojawieniu się nowych osób interpłciowych, przytaczano jako przykład jej nazwisko i opisywano wypaczoną historię jej życia.

Po  przebytej tranzycji w 1937 r. stała się warszawiakiem Witoldem Smentkiem.

Publikacja: Zofia Smętek – Witold Smentek historia prawdziwa, przedstawia jej skomplikowaną prawdziwą historię jej życia, która obrosła legendą, w wielu przypadkach wypaczoną.

Autorem tej ciekawej publikacji jest Krzysztof Kisiel, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Komisji Historycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Krzysztof Kisiel

Powrót do listy

Więcej