1 / 2

HMP U18 i U20: niedzielny festiwal rekordów Polski w KGHM Ślęza Arenie

HMP U18 i U20: niedzielny festiwal rekordów Polski w KGHM Ślęza Arenie HMP U18 i U20: niedzielny festiwal rekordów Polski w KGHM Ślęza Arenie

Festiwal rekordów Polski w ostatniej sesji halowych mistrzostw Polski we Wrocławiu. W niedzielne popołudnie najlepsze rezultaty w historii padły w biegach na 200 metrów kobiet i mężczyzn U18, sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów U18 oraz siedmioboju U20*.

Bieg na 60 metrów przez płotki mężczyzn U20

Mistrzem Polski z rekordem życiowym 7.88 został Jakub Zachara. Drugie miejsce wywalczył Bartosz Żaczkiewicz (8.04), a trzeci był Krzysztof Korzeniowski – 8.05.

Bieg na 60 metrów przez płotki kobiet U20

Zuzanna Zająć wygrała bieg na 60 metrów przez płotki osiągając wartościowy czas 8.21. To drugi rezultat w tym roku w Europie oraz trzeci na świecie w gronie juniorek. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Gadajska (8.24), a brązowy medal wywalczyła Nikola Brożyna – 8.36.

Bieg na 200 metrów kobiet U18

O kolejny w ten weekend rekord Polski postarała się sprinterka AZS-u AWF-u Gorzów Wielkopolski Aleksandra Jeż. W finale biegu na 200 metrów uzyskała czas 24.51 i o 0.02 sekundy poprawiła dotychczasowy rekord kraju. Drugie miejsce w finale zajęła Maria Puławska (25.15), a trzecie Julia Grabowska (25.35).

Bieg na 200 metrów mężczyzn U18

Chwilę po rekordowym biegu Aleksandry Jeż zgromadzeni we wrocławskiej hali byli świadkami ustanowienia kolejnego najlepszego wyniku w historii polskiej lekkoatletyki. W finale 200 metrów po świetnym pojedynku z Michałem Kiernożyckim Fabian Brylowski wygrał z czasem 21.51 i o 0.02 sekundy poprawił rekord Polski U18 Marka Zakrzewskiego. Drugi Kiernożycki osiągnął równie wartościowy czas 21.63. Brązowy medal dla Kacpra Słomskiego – 22.34.

Bieg na 200 metrów kobiet U20

Mistrzynią Polski została Inga Kanicka. Zawodniczka z Ostrowa Wielkopolskiego wygrała z czasem 24.31, ale do walki o medale włączyły się też Maria Jarosińska i Oliwia Zimoląg. Srebrna medalistka uzyskała czas 24.45 i pokonała Zimoląg, która finiszowała z czasem 24.48.

Bieg na 200 metrów mężczyzn U20

Wielką formę potwierdził Marek Zakrzewski. Halowy rekordzista Europy zbliżył się do swego najlepszego w karierze wyniku wygrywając we Wrocławiu finał z czasem 20.85. Drugi był Jan Śmietanka (21.62), a trzeci Sebastian Libura (21.77).

Bieg na 400 metrów kobiet U20

Liderka polskich tabel Wiktoria Gajosz została mistrzynią kraju, a czasem 53.93 poprawiła rekord życiowy. To także drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki U20. Wicemistrzynią została Milena Thamm (55.33), a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Fornalik (56.02).

Bieg na 400 metrów mężczyzn U20

Adrian Wójciak wygrał bieg na dystansie dwóch okrążeń z czasem 48.01. Drugie miejsce zajął Michał Kijewski (48.17), a trzecie Jan Śmietanka (48.52), który na starcie pojawił się kilkadziesiąt minut po zdobyciu medalu na dystansie o połowę krótszym.

Bieg na 800 metrów kobiet U20

Na dystansie 800 metrów najlepsza była Jagoda Bochenek (2:08.56), która minimalnie pokonała Oliwię Bełczew (2:08.86). Brązowy medal zdobyła Lena Suchowolak – 2:09.47.

Bieg na 800 metrów mężczyzn U20

Iście sprinterskim finiszem popisał się Jory Teixeira, który wygrał finał z czasem 1:53.11. Zawodnik SKLA Sopot pokonał Szymona Łysiaka (1:54.02) oraz Karola Makiłę (1:54.33).

Bieg na 1000 metrów mężczyzn U18

Złoty medal zdobył Mikołaj Olejnik, który pięć okrążeń hali pokonał w 2:30.65. Drugie miejsce zajął Maksymilian Lisiecki (2:35.09), a trzecie Antoni Jarosz (2:35.33).

Bieg na 3000 metrów kobiet U20

Amelia Pawelus uzyskała czas 10:08.69 i wygrała z Moniką Urban (10:10.29) i Zofią Teofilowską (10:17.74).

Bieg na 3000 metrów mężczyzn U20

Od startu bieg kontrolował Krzysztof Zieliński. Dublował kolejnych rywali i pewnie zmierzał po triumf. Złoto zdobył z rekordem życiowym 8:25.84. Drugie miejsce wywalczył Wiktor Łuczak (8:33.62), a brązowy medal zdobył Michał Mirek (8:39.67).

Sztafeta MIX 4 x 400 metrów U18

Po pełnym zwrotów akcji biegu mistrzostwo Polski oraz rekord kraju wywalczyli zawodnicy Wawelu Kraków. Na bieżni w KGHM Ślęza Arenie uzyskali świetny czas 3:37.31. Drugie miejsce, również z czasem lepszym od dotychczasowego rekordu kraju w sztafecie mieszanej, zajęła Bolesłavia. Zespół z Dolnego Śląska ze Stanisławem Strzeleckim w składzie pobiegł 3:40.34. Brązowy medal dla Stali Ostrów Wielkopolski – 3:43.31.

Sztafeta MIX 4 x 400 metrów U20

Złoto dla Stali LA Ostrów Wielkopolski (3:40.29), srebro dla Stali Stalowa Wola (3:40.73), a brąz dla WLKS-u Wrocław – 3:42.83.

Trójskok kobiet U20

Dominację w konkurencji podkreśliła zwycięstwem Olga Szlachta. Wygrała z rezultatem 12.98. Drugie miejsce zajęła Maja Murach – 12.48. Z brązowego medalu mogła cieszyć się Wiktoria Knutowicz, która w szóstej serii popisała się próbą na 11.88 i przesunęła się na trzecie miejsce.

Trójskok mężczyzn U20

Z rekordem życiowym 14.19 złoty medal zdobył Patryk Banasiak. Drugie miejsce wywalczył Jonasz Lewandowski (14.06), a trzecie Mateusz Misterek – 13.96.

Skok wzwyż mężczyzn U20

Po zaliczeniu w pierwszych skokach 1.97, 2.00 i 2.03 w drugiej próbie Kewin Małek pokonał poprzeczkę zawieszoną na 2.06 i zapewnił sobie złoty medal. Srebrne krążki wywalczyli wspólnie Patryk Panyło i Kacper Włodarczyk, którzy zaliczyli we Wrocławiu 2.03.

Skok o tyczce kobiet U20

Natalia Lewandowska pierwszą wysokości, czyli 3.40 pokonała w drugiej próbie, ale w kolejnych skokach już bez problemu przelatywała nad poprzeczką. Pokonując 3.80 wyrównała rekord życiowy i zapewniła sobie złoto. Wicemistrzynią kraju została Zofia Jastrząb (3.75), a brąz zdobyła broniąca tytułu Natalia Biskupska (3.60).

Wieloboje U18 i U20

Po sześciu konkurencjach Hubert Trościanka potrzebował uzyskać w biegu na 1000 metrów czas na poziomie 2:48, aby cieszyć się z rekordu Polski. Długo prowadził i mimo tego iż ostatecznie stracił pozycję lidera w tym biegu to uzyskał czas 2:46.93 i mógł cieszyć się ze złota oraz rekordu kraju. W dwudniowej rywalizacji zgromadził 5554 punkty i wymazał z tabel rekordowe osiągnięcie Szymona Czapiewskiego oraz Jacka Nabożnego. Drugi w zmaganiach był Szymon Kosmowski (5166 pkt.), a trzeci Mateusz Kotlarski (4890 pkt.).

W rywalizacji juniorów młodszych triumfem w biegu na 1000 metrów sukces przypieczętował Kacper Góralczyk. Mistrz Polski zgromadził 5082 pkt. Drugie miejsce zajął Damian Kuśmierek (4680 pkt.), a trzecie Piotr Becela (4503 pkt.).

Pełne wyniki: Dolny Śląsk