1 / 0

Kędzierzyn-Kożle - złoto Mistrzostw Polski dla Kowalskiej i Chabowskiego

Katarzyna Kowalska (LKS Vectra-DGS Włocławek), po raz pierwszy i Marcin Chabowski (WKS Flota Gdynia), po raz drugi, zostali mistrzami Polski w biegu na 10000 m. Kowalska wygrała z przewagą ponad 81 sekund, a Chabowski wyprzedził Henryka Szosta o 4.31 s.

Łukasz Kujawski (SKLA Sopot) i Marcin Błaziński (WKS Grunwald Poznań) uzyskali wyniki lepsze od wskaźnika PZLA na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy.
W biegu mężczyzn pierwsza ósemka na mecie ustanowiła rekordy życiowe.

8. Marcin Błaziński 88 WKS Grunwald Poznań 29:16.47

24-letnia Katarzyna Kowalska zdobyła w Kędzierzynie swój 6. tytuł mistrzyni Polski:
- 3000m prz -  ’05, ’05 i ‘08
- przełaj -  ’08 i ‘09
- 10000 m - ’09.
Dla niespełna 23-letniego Marcina Chabowskiego było to czwarte złoto mistrzostw Polski seniorów:
- przełaj - ’07 i ‘09
- 10000 m - ’08 i ‘09

Bieg mężczyzn stał na bardzo dobrym poziomie. Po raz pierwszy od prawie 25 lat pięciu polskich długodystansowców zeszło w jednym biegu poniżej 29 minut. Rekordowy pod tym względem był bieg 29 lipca 1977 r. podczas MP w Bydgoszczy;  czas 7. na mecie Zbigniewa Pierzynki wyniósł 28:51.5.
Marcin Chabowski awansował na 11. miejsce w historii, a Henryk Szost - 16. Katarzyna Kowalska zajmuje 18. lokatę w tabelach historycznych.