1 / 0

Uniwersjada: cztery medale na zakończenie

Trzy srebra i brąz - to dorobek Polaków w ostatnim dniu rywalizacji lekkoatletów w 25. Letniej Uniwersjadzie. Na stadionie Crvenej Zvezdy w Belgradzie na podium stanęli: Marcin Starzak i trzy nasze sztafety.

Starzak, brązowy medalista halowych mistrzostw Europy z Turynu, dwukrotnie w finałowym konkursie skoku w dal przekroczył grancię 8 metrów. W drugiej kolejce miał 8.08, a w czwartek 8.10 (wiatr 1,4 m/s). Ndiss Kaba Badji z Senegalu był lepszy o 9 centymetrów, a zwyciężył Koreańczyk Kim Deok Hyeon - 8.41 (z wiatrem 3,5 m/s). Czwarte miejsce w konkursie skoku wzwyż kobiet zajęła Kamila Stepaniuk (jej wynik to 1.88).

Polska sztafeta kobiet 4x100 m, startująca w składzie: Ewelina Ptak, Marika Popowicz, Dorota Jędrusińska, Marta Jeschke ukończyła zawody na drugiej pozycji, tuż za Włoszkami, a przed Francuzkami. Wynik biało-czerwonych to 43.96 sek.

Chwilę później w tej samej specjalności na bieżni rywalizowali panowie. Robert Kubaczyk, Artur Żaczek, Kamil Masztak i Dariusz Kuć również zdobyli srebro (czas 39.33), ulegając nieznacznie Rosjanom. Ich koledzy ze sztafety 4x400 m (Witold Bańka, Kacper Kozłowski, Piotr Kędzia i Rafał Wieruszewski) przegrali tylko z rewelacyjnymi Australijczykami. Czas Polaków - 3:05.69.

Rafał Wieruszewski (fot. rb)

Ogółem biało-czerwoni wywalczyli w Belgradzie 6 medali (Żaneta Glanc - srebro w dysku, Marcin Starzak - brąz w dal, Krzysztof Krzywosz - brąz w kuli, oraz sztafety 4x100 mężczyzn i kobiet i 4x400 mężczyzn - srebra). Dało im to 26. miejsce w klasyfikacji medalowej biorąc pod uwagę lekkoatletykę. W łącznej klasyfikacji, obejmującej wszystkie dyscypliny, nasi sportowcy uplasowali się na 9. pozycji.