1 / 0

Kowalska 5. w mityngu IAAF XC w Portugalii

W ostatnim mityngu Permit IAAF w biegach przełajowych w portugalskim mieście Albufeiria piątą lokatę zajęła Katarzyna Kowalska (Vectra-DGS Włocławek) kończąc bieg za trzema Portugalkami i Węgierką Aniko Kalovics. Małgorzata Sobańska była 24.

Dla gospodarzy była to kwalifikacja na bydgoskie mistrzostwa świata.

Bieg kobiet wygrała trójka Portugalek, które przed rokiem były w drużynie brązowych medalistek mistrzostw świata w Ammanie i złotych – mistrzostw Europy w Dublinie: Dulce Felix, Sara Moreira i Ana Dias. Do Bydgoszczy zapewne przyjadą również Monica Rosa, Analia Rosa (startowała w Ammanie i Dublinie) oraz słynna 40-letnia Fernanda Ribeiro (mająca w swej kolekcji złote medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, Europy i halowych mistrzostw Europy).
Za Katarzyną Kowalską bieg ukończyły dwie Rosjanki, Elizawieta Greczysznikowa, tegoroczna halowa mistrzyni Rosji na 5000m i Ksenia Agafanowa, dwukrotna medalistka mistrzostw kraju w 2009 r.

Najszybszym w biegu mężczyzn był Kenijczyk Mark Bett (mający świetne rekordy życiowe: 5000m - 12:55.63 i 10000m - 26:52.93), wyprzedzając o 15 sekund Portugalczyka Youssefa Kalai (do niedawna Marokańczyka) i pięciu dalszych zawodników gospodarzy.