1 / 0

Mistrzostwa Świata Szkół w biegach przełajowych

W dniach 19-24 kwietnia w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji odbyły się Mistrzostwa Świata Szkół w biegach przełajowych z udziałem polskich zespołów.

Drużynę chłopców reprezentowali uczniowie klasy sportowej o profilu lekka atletyka z V Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego oraz z Gimnazjum Sportowego w Rzeszowie, natomiast drużynę dziewcząt szkoła z Mszany Dolnej. Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych, organizowane przez Międzynarodową Federację Sportu Szkolnego (International School Sport Federation), odbywają się co 2 lata od 1976 roku. Mają charakter zawodów najwyższej rangi.

Chłopcy rywalizowali na dystansie 5000 metrów. Drużyna chłopców spisała się znakomicie zajmując w debiucie 13 miejsce wśród 22 teamów i (mimo kontuzji dwóch zawodników na trasie) pokonując min. takie zespoły jak: Włochy, Słowację, Czechy i Węgry. Jest to duży sukces szkoły oraz zawodników i trenera, który zawdzięczają uczęszczaniu do szkoły o profilu lekka atletyka.

Trener: Piotr Kowal

Zawody wygrała drużyna z Turcji (14 pkt.), przed Nową Zelandią (53) i Australią (64).

Natomiast dziewczyny z Mszany, rywalizujące na dystansie 3.4 km, sklasyfikowane zostały na 16 miejscu wśród 18 zespołów. Wygrała Turcja (33 pkt.), przed Australią (37) i Włochami (54).