1 / 0

Ciołek i Szymkowiak mistrzami Polski na 10000m

W niedzielę w Sosnowcu Agnieszka Ciołek (AZS-AWF Wrocław) w czasie 33:41.00 i Tomasz Szymkowiak (LUKS Orkan Września) z wynikiem 28:41.90 zostali mistrzami Polski w biegu na 10000 m. Zwyciężył Włoch Cosimo Caliandro, halowy mistrz Europy '07 (28:40.94).

W biegu mężczyzn zwyciężył Włoch Cosimo Caliandro, halowy mistrz Europy '07 (28:40.94).

Był to 4. start Tomasza Szymkowiaka (powyżej w miniaturze) na dystansie 10000m. Zadebiutował w 2004 r. w Poznaniu zdobywając tytuł młodzieżowego mistrza Polski (29:49.56). Rok później w Międzyzdrojach poprawił ten wynik o ponad pół minuty (29:16.42), co wystarczyło do brązu w Młodzieżowych MP. Przed rokiem w Mistrzostwach Polski Seniorów w Kędzierzynie-Koźlu uzyskał 28:50.64 przegrywając brąz z Arturem Kozłowskim o niespełna 2 sekundy. W Sosnowcu poprawił rekord życiowy o 8.74 sekundy.
Od czterech lat jest niepokonany na dystansie 3000m z przeszkodami w mistrzostwach Polski seniorów.

24-letnia Agnieszka Ciołek (na zdjęciu powyżej) poprawiła dotychczasowy rekord życiowy o 51.09 sekund. Poprzedni (34:32.09) sprzed dwóch sezonów z Kozienic przyniósł jej srebrny medal Mistrzostw Polski Seniorek. Wcześniej trzykrotnie startowała na dystansie 10000m podczas młodzieżowych mistrzostw Polski. W 2005 r. w Międzyzdrojach zajęła 4 lokatę (36:36.06), następnie w Kozienicach sięgnęła po brąz (35:30.41), a rok później była 5. w Pile (36:46.07).
W Sosnowcu po raz pierwszy w karierze zdobyła złoty medal mistrzostw Polski seniorek.

Warto dodać, że rekord mistrzostw Polski seniorów od 35 lat należy do Edwarda Mleczki - 28:27.2, profesora z zakresu nauk kultury fizycznej.