1 / 0

Zwycięstwo Michalskiego i podium Czerwińskiego w Diamentowej Lidze

Łukasz Michalski zwyciężył, a Przemysław Czerwiński uplasował się na trzeciej pozycji w konkursie skoku o tyczce w Aviva London Grand Prix, w 12. mityngu Diamentowej Ligi. Polacy pokonali najlepszych tyczkarzy świata, z R. Lavillenie'm i S. Hookerem.

Łukasz Michalski zwyciężył, a Przemysław Czerwiński uplasował się na trzeciej pozycji w konkursie skoku o tyczce w Aviva London Grand Prix, w 12. mityngu Diamentowej Ligi. Polacy pokonali najlepszycht yczkarzy świata, z Renaud Lavillenie'm i Stevenem Hookerem na czele.

Konkurs skoku o tyczce rozpoczął się w deszczu i w niskiej temperaturze, a w trakcie jego rozgrywania nastąpiła nawet 30-minutowa przerwa. Takie warunki nie przeszkodziły Łukaszowi Michalskiemu w pokonaniu czterech kolejnych wysokości: w pierwszym skoku zaliczył 5.31, w drugim – 5.51 oraz 5.61 i wreszcie, w skoku decydującym o zwycięstwie w mityngu, za trzecim razem skutecznie zaatakował 5.71. Przemysław Czerwiński po nieudanej próbie na 5.31, w pierwszym skoku pokonał wysokość 5.51, co w b. trudnych warunkach panujących w Londynie zapewniło brązowemu medaliście ME z Barcelony trzecie miejsce w konkursie. Taki sam wynik przyniósł czwartą lokatę Amerykaninowi Bradowi Walkerowi, mistrzowi świata ’07. Polaków rozdzielił Amerykanin Derek Mills (5.61).

Australijczyk Steve Hooker, mistrz olimpijski ‘08, mistrz świata ’09 i halowy mistrz świata ’10, Francuz Renaud Lavillenie, mistrz Europy i lider tabel światowych, Włoch Giuseppe Giblisco, mistrz świata ’03 i Ukrainiec Maksym Mazuryk, wicemistrz Europy ’10,  nie poradzili sobie z pierwszą wysokością.
Dla Francuza było to przerwanie serii 10 kolejnych zwycięstw, był niepokonany w tegorocznym sezonie letnim. Steve Hooker cztery z ostatnich siedmiu mityngów kończył z wynikiem 5.80, w pozostałych nie zaliczając żadnej wysokości.
Nieudany start w Londynie nie przeszkodził Lavillenie w zapewnieniu sobie triumfu w końcowej klasyfikacji Diamentowej Ligi. Łukasz Michalski awansował na trzecią pozycję.

Rywalizacja dyskobolek zakończyła się ósmym z rzędu zwycięstwem Kubanki Yarelis Barrios (65.62), która o ponad 2 metry pokonała mistrzynię Europy, Chorwatkę Sandrę Perković (63.30). Joanna Wiśniewska uplasowała się na 7 miejscu (57.77).

Renata Pliś przez ponad dwa kilmoletry prowadziła bieg na dystansie 5000 m (1000m – 2:59.57 i 2000 m – 5:55.84), w którym triumfowała Etiopka Tirunesh Dibaba (14:36.41), pokonując Kenijkę Vivian Cheruiyot (14:38.17).

W biegu młodzieżowym na 800m startująca po krótkiej chorobie Angelika Cichocka nie zdołała dobiec do mety. Wygrała Czeszka Lenka Masna (2:00.72).

Pierwszy dzień mityngu w Londynie przyniósł rozstrzygnięcia w ostatecznej klasyfikacji Diamentowej Ligi w poniższych konkurencjach:
400m pł M – Bershawn Jackson USA (1m. 48.12), 20 pkt.
Wzwyż K - Blanka Vlašic CRO (1m. 2.01), 24 pkt.
1500m – Nancy Langat KEN (1m. 4:07.60), 17 pkt.