1 / 0

Mutai szybciej od rekordu świata w maratonie

Kenijczycy Geoffrey Mutai (2:03:02) i Moses Mosop (2:03:06) pokonali dystans maratonu w Bostonie szybciej od oficjalnego rekordu świata należącego do Haile Gebrselassie (2:03:59).

Słynny Etiopczyk pozostanie jednak rekordzistą, ponieważ trasa biegu w Bostonie nie spełnia dwóch przepisów IAAF:
- różnica wysokości położenia linii startu i linii mety przekracza wartość 42 metrów, tzn. 1 m / 1 km (w Bostonie ta różnica wynosi 139 m - „downhill course”),
- odległość pomiędzy startem a metą mierzona wg teoretycznej linii prostej przekracza połowę dystansu czyli 21.0975 km ("point-to-point course").

Wyniki z Bostonu znajdują się w głównych tabelach nawet na listach IAAF, ale z formalnego punktu widzenia powinny znaleźć się „pod kreską”.

52. miejsce w kategorii kobiet, z czasem 2:53:13, zajęła Anna Celińska z Bielska-Białej, wicemistrzyni Polski w długodystansowym biegu górskim.

Wyniki maratonu:   BOSTON

Przebieg trasy:     42.195 km