1 / 0

DL w Rzymie: minimum Kszczota na MŚ

W Rzymie podczas piątych tegorocznych zawodów Diamentowej Ligi Adam Kszczot przebiegł 800m w czasie 1:44.76, lepszym od wskaźnika PZLA na moskiewskie mistrzostwa świata.

Najwyższą lokatę z siódemki Polaków startujących w Rzymie zajął Artur Noga, który w biegu 110m przez płotki był czwarty w czasie 13.52. Zawodnik AZS AWF Kraków tradycyjnie lepiej spisywał się w drugiej części dystansu, niestety po niezbyt dobrze pokonanym dziewiątym płotku stracił rytm i nie nawiązał juz walki o trzecie miejsce z Węgrem Balázsem Baji (13.44). Zwyciężył mistrz Europy Rosjanin Siergiej Szubienkow 13.20 (najlepszy wynik w Europie w br.) przed Francuzem Pascalem Martinot-Lagarde (13.31).

Bieg na 800m wygrał 19-letni Etiopczyk Mohamed Aman, halowy mistrz świata, wychodząc z czasem 1:43.61 na czoło list światowych. Wyprzedził najszybszego w Rzymie z Europejczyków Francuza Pierre-Ambroise Bosse, brązowego medalistę miestrzostw Europy, który po raz pierwszy w karierze zszedł poniżej 1:44 (1:43.91). Adam Kszczot nieco zamknięty w końcowej fazie biegu uplasował się na szóstej pozycji. Był to drugi w sezonie letnim start naszego dwukrotnego halowego mistrza Europy. W porównaniu z wynikiem z Eugene (1:45.80) łodzianin poprawił się o ponad sekundę.

Renata Pliś ponownie w Rzymie uzyskała wartościowy wynik. Przed rokiem była tu siódma w czasie 4:04.48, a w czwartek zajęła 11 lokatę z rezultatem 4:06.39 (minimum „B” IAAF na mistrzostwa świata, do wskaźnika PZLA zabrakło 0.89 sekundy). Triumfowała w czasie 4:00.23 halowa mistrzyni Europy Abeba Aregawi (Etiopka w barwach Szwecji), niepokonana w tym roku, przed halową mistrzynią świata Etiopką Genzebe Dibaba (4:01.62). Trzecie miejsce zajęła aktualna mistrzyni świata Amerykanka Jenny Simpson (4:02.30).
W pchnięciu kulą Tomasz Majewski dwukrotnie uzyskał odległość 19.68 i uplasował się na dziesiątej pozycji (do wąskiego finału zabrakło 16 cm). Zwyciężył mistrz świata Niemiec David Storl osiągając 20.70, przed Amerykaninem Cory Martinem 20.54.
W rzucie dyskiem Żaneta Glanc uzyskała rezultat 60.96, który wystarczył tylko dziewiątego miejsca (do pierwszej ósemki zabrakło zaledwie 10 cm). Zdecydowane zwycięstwo odniosła Chorwatka Sandra Perkovic 68.25, której wszystkie cztery mierzone próby były lepsze od rywalek. Dla mistrzyni olimpijskiej było to już dziewiąte zwycięstwo z rzędu.
W skoku o tyczce Robert Sobera, debiutujący w Diamentowej Lidze, zaliczył pierwszą wysokość – 5.30, ataki na 5.50 były nieważne. Tym razem Francuz Renaud Lavillenie po pokonaniu 5.86 musiał się zadowolić drugim miejscem. Niemiec Raphael Holzdeppe zwyciężył wyrównując swój rekord życiowy – 5.91. Wysoko skakali również dwaj kolejni Niemcy, Malte Mohr 5.86 i Björn Otto 5.80.
Katarzyna Kowalska zadebiutowała w br. w biegu przeszkodowym, uzyskała czas 9:50.84 (jedenaste miejsce). Wygrała para Kenijek Milcah Chemos 9:16.14 i Lydia Chepkurui 9:18.10, lepiej pokonujących przeszkody od trójki Etiopek, które zajęły kolejne trzy miejsca.

Najbardziej oczekiwana konkurencja przez kibiców – bieg na 100m przyniósł porażkę faworyta Usaina Bolta z Justinem Gatlinem. Jamajczyk dobrze wyszedł ze startu, ale w drugiej połowie dystansu zaczął się do niego zbliżać Amerykanin, który ostatecznie zwyciężył w czasie 9.94 (Bolt był wolniejszy o setną sekundy). Gatlin na 100m ma w swym dorobku tytuły mistrza olimpijskiego (2004), mistrza świata (2005), na igrzyskach w Londynie był trzeci.
W biegu na 5000m po raz pierwszy w sezonie padły wyniki poniżej 13 minut, Yenew Alamirew uzyskał czas 12:54.95, junior Hagos Gebrhiwet (obaj Etiopia) 12:55.73 a Kenijczyk Isiah Koech 12:58.85.
Najlepszy wynik na świecie w br. na 400m osiągnęła Amantle Montsho z Botswany – 49.87, Amerykanka Francena McCorory poprawiła życiówkę, do 50 sekund zabrakło jej pięciu setnych.
Bieg przez płotki wygrała Amerykanka Dawn Harper-Nelson (12.65), jej rodaczka Lolo Jones, ulubienica prasy amerykańskiej, była wolniejsza o pięć setnych.
W skoku wzwyż mimo skoków na dwóch wysokościach w dogrywce (niedokończonej) zwycięstwo przyznano parze Rosjanek Annie Cziczerowej i Swietłanie Szkolinie (po 1.98). Wracająca do formy po kontuzji Chorwatka Blanka Vlašić była trzecia (1.95).
Na wysokim poziomie stał konkurs pań w skoku w dal, trzy zawodniczki przekroczyły 6.90. Wygrała mistrzyni olimpijska Brittney Reese 6.99, o dwa centymetry przed Janay DeLoach Soukup (obie USA).
Pod nieobecność Czeszki Barbory Špotákovej (przerwa macierzyńska) czwarte zwycięstwo z rzędu w tym sezonie odniosła niemiecka oszczepniczka Christina Obergföll (66.45).
W biegu na 200m Murielle Ahoure (Wybrzeże Kości Słoniowej), halowa wicemistrzyni świata na 60m, czasem 22.36 (rekord kraju) wyraźnie wygrywa z Amerykanką Allyson Felix, mistrzynią olimpijską (22.64). Ahoure ma świetne rekordy życiowe: 60m - 6.99 i 100m - 10.99.

Szczegółowe wyniki:   RZYM