1 / 0

Pittsburgh - Jarzyńska 3., NJ - triumf Kenii

Jarzyńska trzecia na 10 mil w Pensylwanii, Dudycz 17. w maratonie w Nowym Jorku.

Pittsburgh
Karolina Jarzyńska zajęła trzecie miejsce w inauguracyjnym biegu na dystansie 10 mil rozegranym w niedzielę w Pittsburghu, drugim największym mieście w stanie Pensylwania. Triumfowały Kenijki Sarah Kiptoo, w czasie 53:56, przed Sophy Jepchirchir (54:54). Zawodniczka MKL Toruń uzyskała rezultat 55:14.
W biegu mężczyzn Kenijczycy odnieśli potrójne zwycięstwo, wygrał Elijah Muturi 46:50 przed Nelsonem Oyugi 46:59 i Juliusem Kogo 47:03

Nowy Jork
W 43. maratonie nowojorskim triumfowali Kenijczycy. W biegu pań zwyciężyła Priscah Jeptoo w czasie 2:25:07, na nieco ponad trzy kilometry przed metą doścignęła prowadzącą od startu Etiopkę Bizunesh Dabę (2:25:56). Na trzeciej pozycji uplasowała się Łotyszka Jelena Prokopcuka (2:27:47), dwukrotna zwyciężczyni biegu. Kenijka Edna Kiplagat, mistrzyni świata ’11 i ’13, była dziewiąta (2:30:04).
Kenijczyk Geoffrey Mutai powtórzył sukces sprzed dwóch lat osiągając rezultat 2:08:24, o 52 sekundy wyprzedził Etiopczyka Tsegaye Kebede oraz o 1:21 Lusapho Aprila z RPA. Stephen Kiprotich z Ugandy, mistrz olimpijski ’12 i mistrz świata ’13, ukończył dystans na dwunastym miejscu (2:13:05). 17 lokatę z czasem 2:22:07 zajął 39-letni Radosław Dudycz.
Czasy połówek maratonu:
Jeptoo 1:16:00+1:09:07, Mutai 1:05:06+1:03:18, Dudycz 1:08:41+1:13:26.

Sylwetki zwycięzców
Priscah Jeptoo, 29 lat, 5 zwycięstw w 9 maratonach (zawsze w pierwszej trójce): Padwa ’09 (debiut), Turyn ’10, Paryż ’11, Londyn ’13; wicemistrzyni świata ’11, wicemistrzyni olimpijska ’12; rekord życiowy 2:20:14 Londyn ’12; we wrześniu wygrała półmaraton w South Shields w świetnym czasie 65:45 pokonując słynne Etiopki Meseret Defar i Tirunesh Dibabę.
Geoffrey Mutai, 31 lat, 6 zwycięstw w 11 maratonach; niepokonany w ostatnich czterech startach w maratonach – w Bostonie ’11, Nowym Jorku ’11, Berlinie ’12 i Nowym Jorku ’13; rekordzista tras w Bostonie (2:03:02 - lepiej od rekordu świata ale trasa nie spełnia wymagań IAAF) i Nowym Jorku;

Zwycięstwo w Nowym Jorku zapewniło ostateczny triumf Priscah Jeptoo w klasyfikacji cyklu World Marathon Majors 2012-13. Wśród mężczyzn Tsegaye Kebede przerwał 6-letnią passę Kenijczyków.
Kobiety - 1. Priscah Jeptoo 75 pkt, 2. Rita Jeptoo 65, 3. Edna Kiplagat (wszystkie Kenia) 55.
Mężczyźni – 1. Tsegaye Kebede 75 pkt, 2. Wilson Kipsang KEN 61, 3. Stephen Kiprotich i Geoffrey Mutai po 50.