1 / 0

Borowska i Wiesiołek mistrzami Polski w wielobojach

W Zgorzelcu tytuły mistrzów Polski zdobyli seniorzy Agnieszka Borowska (LKS Zantyr Sztum) w siedmioboju i Paweł Wiesiołek (KS Warszawianka) w dziesięcioboju oraz Paulina Ligarska (SKLA Sopot) i Karol Ciesielski (UKS SMS Warszawa) w kategorii juniorów.

Podczas obu dni mistrzostw panowały niesprzyjające warunki atmosferyczne, upał  i silny przeciwny wiatr w biegach sprinterskich (przekraczający nawet 4 m/s).

Startujący po kontuzji Paweł Wiesiołek (obok w miniaturce) – mistrz Polski w 2012 r. – zasygnalizował powrót do dobrej formy. Zwyciężył w pięciu konkurencjach osiągając łącznie 7593 pkt. Tytuł wicemistrzowski przypadł ubiegłorocznemu mistrzowi Marcinowi Przybyłowi (AZS-AWF Warszawa) 7130 pkt, drugiemu z podopiecznych trenera kadry Marka Rzepki. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Plaskota (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) 6896 pkt, dla którego był to pierwszy start od ponad 10 miesięcy.
Zdaniem trenera Rzepki trójka medalistów zapewniła sobie miejsce w reprezentacji Polski na Puchar Europy w Wielobojach (Toruń, 5-6 lipca).

Agnieszka Borowska wynikiem 5471 pkt obroniła tytuł sprzed roku. Najlepiej zaprezentowała się w skokach, wzwyż skoczyła 184 cm a w dal – 6.11. Srebrny medal bardzo dobrym biegiem na 800 m (2:19.04, życiówka poprawiona o ponad cztery sekundy) zdobyła Edyta Kulmaczewska (UKS Misiaczki Pruszków) 5256 pkt, a brązowy Marlena Maj (AZS-AWF Warszawa) 5231 pkt – obie ustanowiły rekordy życiowe w siedmioboju.

18-letnia Paulina Ligarska pod okiem Michała Modelskiego czyni szybkie postępy. Ubiegły sezon zakończyła wynikiem 4815 pkt (sprzęt juniorek młodszych), a w Zgorzelcu zgromadziła 5167 pkt. W biegu na 800 m poprawiła rekord życiowy o ponad 4 sekundy (2:21.16). Warto dodać, że Paulina pochodzi z lekkoatletycznej rodziny, mama (Gabriela Gach) była finalistką MP w biegu 400m pł, ojciec (Ryszard) był czołowym polskim długodystansowcem w latach 70., a siostra Dominika również trenowała 7-bój.
W drugim dniu nieco więcej punktów od Pauliny uzbierała Klaudia Muchlada (AZS-AWFiS Gdańsk), łącznie osiągając 4950 pkt, trzecie miejsce zajęła Anna Kazimierczak (UKS SMS Warszawa) 4719 pkt.

Po pierwszej konkurencji drugiego dnia nastąpiła zmiana lidera wśród juniorów (został nim Paweł Basałygo), ale po rzucie dyskiem ponownie objął prowadzenie Karol Ciesielski. Warszawianin zdecydowanie górował nad rywali w skoku o tyczce i mógł sobie nawet pozwolić na czas 5:40.58 na 1500 m, mając zapewniony tytuł mistrzowski – 6739 pkt. Srebro zdobył Paweł Basałygo (MKS Osa Zgorzelec) 6548 pkt, a brąz - Krzysztof Bartczak (ZLKL Zielona Góra) 6503 pkt.
Liderem tegorocznych tabel juniorów pozostaje Rafał Abramowski (WLKS Iganie Nowe) 7044 pkt, który po wygraniu biegu na 100 m doznał kontuzji nogi podczas skoku w dal.