1 / 0

Glasgow: Renata Pliś bliżej ME w Zurychu

Wczoraj wieczorem, podczas  pierwszej odsłony zawodów Diamentowej Ligi IAAF w Glasgow, Renata Pliś pokonała dystans 1500 metrów w czasie 4:05.40, lepszym o ponad sekundę od wskaźnika PZLA na sierpniowe mistrzostwa Europy.

Zawodniczce Maratonu Świnoujście czas 4:05.40 pozwolił zająć dziewiąte miejsce. Renata Pliś pierwszy raz w tym sezonie uzyskała rezultat lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa kontynentu w Zurychu. Zwycięstwo na dystansie 1500 metrów uzyskała Holenderka (do listopada 2013 Etiopka) Sifan Hassan, młodzieżowa mistrzyni Europy w biegach przełajowych z Belgradu oraz rekordzistka Europy U23, która czasem 4:00.67 poprawiła rekord mityngu. Tuż za plecami Hassan metę minęła inna Etiopka, startująca w barwach Szwecji Abeba Aregawi (4:00.94).

Z dobrej strony zaprezentowali się nasi tyczkarze – Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek skoczyli 5.67 i zajęli odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Mistrz świata z Daegu atakował jeszcze trzykrotnie 5.83, a Lisek 5.74.

Piątą lokatę w pchnięciu kulą dzięki wynikowi 20.75, uzyskanym w ostatniej kolejce, zajął Tomasz Majewski. Daleko pchała pierwsza trójka konkursu – Reese Hoffa uzyskał 21.67, David Storl 21.38, a niespodziewany medalista halowych mistrzostw świata z Sopotu Tomas Walsh pchnął 21.23 ustanawiając tym samym nowy rekord Nowej Zelandii.

W konkursie rzutu dyskiem chorwacka mistrzyni olimpijska z Londynu Sandra Perković rzuciła 66.30, zajęła drugie miejsce i poniosła pierwszą od 10 miesięcy porażkę. Zwyciężyła Amerykanka Gia Lewis-Smallwood (67.59), a ósmą lokatę w konkursie zajęła Żaneta Glanc (57.68).

Wojciech Theiner wygrał skok wzwyż z wynikiem 2.28 (trzy zrzutki na 2.31).

Kobieca sztafeta 4 x 100 metrów w składzie Marta Jeschke, Weronika Wedler, Ewelina Ptak i Martyna Opoń była piąta z czasem 44.59. Wygrały Brytyjki – 42.74.

Dziś druga część zawodów, na starcie m.in. Justyna Kasprzycka.

Pełne wyniki I dnia: Glasgow