Menu
1 / 0
Aktualności /

X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

We wtorek na Stadionie Miejskim im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy zakończyły się trzydniowe zawody lekkoatletyczne rozgrywane w ramach X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

We wtorek na Stadionie Miejskim im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy zakończyły się trzydniowe zawody lekkoatletyczne rozgrywane w ramach X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

W niedzielę we wszystkich konkurencjach (z wyjątkiem skoku wzwyż i biegu na 1500m) rozegrano preliminacje, służące do optymalnego podziału zawodników na grupy finałowe, z uwzględnieniem płci, wieku i uzyskanych wyników.
W poniedziałek i wtorek wszyscy zawodnicy rywalizowali o medale w grupach 3÷8-osobowych.
Najwyższy poziom prezentowali pięcioboiści, najwięcej emocji towarzyszyło biegom rozstawnym (w konkurencji 4x100m rozegrano 7 biegów, z udziałem 35 sztafet).
Łącznie wyłoniono 115 złotych medalistów w konkurencjach indywidualnych i 9 - w biegach sztafetowych.

Wkrótce na bazie bydgoskich rezultatów Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska wytypuje kilkunastoosobową reprezentację Polski na XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles (25 lipca – 2 sierpnia 2015 r.).


Najważniejsze różnice pomiędzy lekkoatletyką w Olimpiadach Specjalnych oraz wg przepisów IAAF.
- wszyscy zawodnicy startują w preliminacjach i w finałach (nawet ci, którzy w preliminacjach nie zaliczyli odległości, nie ukończyli biegu lub zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie toru)
- każda grupa finałowa, licząca od 3 do 8 zawodników, rywalizuje o medale i jest dekorowana na 8-osobowym podium
- w konkurencjach technicznych (poza skokiem wzwyż) każdy zawodnik ma prawo do trzech prób
- każdy zawodnik ma prawo startu w dwóch konkurencjach indywidualnych i jednej sztafecie
- konkurencje rozgrywane w Olimpiadach Specjalnych
     * biegowe: od 50 m do maratonu
     * konkurencje rzutowe: pchnięcie kulą, rzut oszczepem i rzut piłką softballową
     * konkurencje skokowe: skok w dal, skok w dal z miejsca i skok wzwyż
     * konkurencje na wózkach

Olimpiady Specjalne są stowarzyszeniem, którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Idea Olimpiad Specjalnych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a jej początki sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta Johna Kennedy’ego, podjęła się stworzenia międzynarodowej organizacji sportowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizując  w 1963 r. pierwsze półkolonie dla młodzieży, przekonała się, jak duże znaczenie dla ich rozwoju ma aktywność fizyczna i zdrowa rywalizacja sportowa. Dziś ruch Olimpiad Specjalnych obejmuje ponad 4 miliony zawodników na całym świecie.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat 80.
W  Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17 tysięcy zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych.

Więcej na stronie:  www.olimpiadyspecjalne.pl  


Janusz Rozum
,  
fot. Roman Bosiacki

Powrót do listy

Więcej